Yaygın olarak sihirli mantarlar, psikedelik mantarlar olarak bilinen mantarın psilosibin grubunun dünya çapında iki yüz çeşidi bulunmaktadir.

Bugün, bu mantarlari halüsinasyon ve öfori hissetmek için kullanılan eğlence amaçlı bir uyuşturucu madde olarak tanıyoruz, ama sihirli mantarların antik kökeni binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bu yazıda, insanlığın psilosibin ve onun ev sahibi, sihirli mantarlarıyla paylaştığı tarihe bir pencere açacağız.

Kanıtlar Tarih Öncesi Mantar Kullanımını İşaret Etmekte

Tam olarak nerede ve ne zaman başladığını tam olarak belirlemek mümkün olmasa da, Kuzey Afrika’daki Saharan aborjin kabilelerinin M.Ö. 9000’den itibaren mantar kullanmış olabileceğine dair mağara duvarı boyamalarna raslanmıştır. Benzer şekilde, İspanya’da yaklaşık 6000 yıl önce oluşturulan mağara resimleri, Psilocybe hispanica mantarının Villar del Humo yakınlarındaki bazı dini ritüellerde kullanıldığını ileri sürmektedir. Tarih öncesi kültürler tarafından sihirli mantar kullanımının bahsedilen zamandan önce bile başlamış olması çok olasıdır fakat henüz bunu önermek için yeterli kanıt mevcut değil.

İspanya’daki Selva Pascuala’daki mağara resmi bir dizi mantar tasvir ediyor.

Aztekler, Mayalar ve Diğer Kültürlerin Mantar Kullanımı

Mayalar ve Aztekler gibi yerli Amerikan kültürleri, tanrılarla iletişim kurmanın bir yolu olarak, özellikle dinsel törenler sırasında psilosibin mantarlarını tükettiklerini gösteren semboller, heykeller ve resimlere sahipti. Aztekler olarak adlandırılan “tanrıların eti” veya “teonanácat” ın bir tür sihirli mantar olduğuna inanılmaktadır. Nahua, Mazatec, Mixtec ve Zapatec gibi Orta Amerika menşeli diğer kabileler de benzer nedenlerle mantar kullanımına dahil olmuşlardır.

Batı Meksika şaftında 1800 yıllık bir heykelcik ve Colima eyaletindeki mezar odası, halüsinojenik Psilocybe Mexicana’yı andıran bir mantarı betimlemektedir.

Maya mantar taşları. Kaynak: Dr Richard Rose

Batı Toplumunda Sihirli Mantarlar

1950’lerin sonuna kadar, “Medeni” batı dünyası psilosibine dair bir fikri yoktu. R. Gordon Wasson ve Roger Heim, Albert Hofmann’ın yardımıyla, Meksika’daki bir keşif sırasında Mazatec kabilesinden topladıkları mantarların içinde bulunan iki halüsinojenik maddeyi (psilosibin ve psilosin) özünü çıkarmayı ve tanımlamayı başardılar. 1957’de Wasson’un mantar keşfini ve onun bulgularını ayrıntılarıyla anlattığı Life dergisinde “Sihirli Mantarı Aramak” başlıklı bir makale yayınlandı. İlaç bir psikedelik madde olarak popülerlik kazandığında, sihirli mantarların kısa bir süre sonra maneviyatın kapısı olduğu düşünülen çağdaş Hippie kültürüyle yakından ilişkili oldu.

Gymnopilus junonius. Laughing Jim olarak da bilinen bu mantar çeşidi adamızda psikedelik etkilere sahip tek mantar olma özelliğini korumaktadır. Nadiren yetişen bu mantar, güz ve kış mevsimlerinde kurumuş ağaç ve dallardan toplanabilir.

Sihirli mantarlar, insanların şimdiye kadar kullandığı en eski eğlence amaçlı uyuşturucu maddeler arasındadır ve en şaşırtıcı olanı, bugün bile aktif olarak kullanılmaya devam etmeleridir. Eski mağara resimlerinde, el yazmaları ve yapılarında bahsedilmiştir; ve pop kültürü, müzik, film ve kitaplarda referans olmaya devam ediyorlar. Bazı yeni araştırmalar, tıbbi özelliklerinin de olabileceğini önermektedir.
Insanlık tarihi boyunca sihirli mantar kullanımı öyküsünden bir ders çıkaracak olsaydık , mevcut toplumun tarih kitaplarında yerini bulmasından sonra, sihirli mantarların büyük olasılıkla gelecekte kullanılmaya devam edeceği gerçeği olurdu.

Kaynak