Yeni yayınlanan bir çalışma; LSD veya sihirli mantar tüketmenin, insanların alkol bağımlılığının üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğine işaret etmiştir.

Inverse dergisine konuşan Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacısı Matthew Johnson “Bu sonuçların arkasında inanılmaz potansiyel var” diyor:

“Şimdiye kadar bu araçların bir dizi rahatsızlığa genel olarak uygulanabileceği konusunda güçlü iddialar var.”

Psikofarmakoloji Bülteni’nde yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar; sosyal medya ve uyuşturucu kullanıcılarının web forumlarını kullanarak, psikedelik deneyimi yaşamadan önce en az yedi yıl boyunca sorunlu içki içtiğini bildiren 343 kişinin izini sürdüklerini aktardılar.

Daha sonra katılımcılardan – %72’si alkol kullanım bozukluğu kriterlerini karşılayan – isimsiz çevrimiçi anketlerini tamamlamaları istendi.

Araştırmacılar, birçok katılımcının psikedelik deneyimden bir yıl sonra tükettikleri alkollü içecek sayısını önemli ölçüde azalttığını öğrendi. Katılımcıların %83’ü artık alkol kullanım bozukluğu kriterlerine uymaktan çıkmış ve %28’i yaşam tarzı değişikliği için psikedelik deneyimlerini sorumlu göstermiştir.

Psikedelik deneyim ile alkol tüketimindeki azalma arasında doğrudan bir bağlantı göstermek zor olsa da bununla birlikte Johnson; psikedelik ilaçların alkol bağımlılığıyla mücadele eden insanların yaşamları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşünmektedir.

Inverse, “Bağımlılığın üstesinden gelmeyi başaran birisiyle konuştuğunuzda, sık sık yaşamda neyin önemli olduğuna ilişkin soruları cevaplamak zorunda kaldıklarından bahsediyorlar” diyor:

“Psikedelikler bu tür sorular sordurduğu icin başarılı oluyor olabilir.”