Bu yazımda yine bir okuyucumuzdan gelen mesaja cevap vereceğim.

“Selamlar üstat,

Bir süredir LSD ve sihirli mantar gibi maddelere bir merağım var. Sitende bahsettiğin için bu soruyu sana sormam uygun olur diye düşündüm. Abi ben halüsinojen madde kullanmak istiyorum, bir arkadaşım LSD buldu ama hafif  tırsıyorum ya. Ya bad trib yaşarsam? Kullanımdan sonra beni etkilemez değil mi? tripten çıkamama durumu olmaz değil mi?

Sonucu ne olursa olsun taktım ben kafaya LSD kullanacağım ama yapmam gereken hazırlıklar var mı? dikkat etmem gereken neler var?

Çok teşekkür ederim abi.”

-0-

Uyarı: Psilocybin ve LSD, illegal maddelerdir, kullanımı veya tasarrufu hapishane ile cezalandırılabilir. Bu soruyu soran arkadaşımızın mesajında “Sonucu ne olursa olsun taktım ben kafaya LSD kullanacağım” demesi madde kullanımında sık görülen bir durumdur ve bu kişilere “sakın kullanma” demek, nadiren işe yaramaktadır. Bu makalenin amacı psikedelik maddelerin kullanımına teşvik etmekten ziyade, bu maddeleri kullanan/kullanacak kişileri, psikedelik maddeleri etkileri ve potansiyel tehlikeler hakkında elimizden geldiğince bilgilendirmektir.

Kötü trip

Trip kelimesi genellikle psikedelik madde tüketildikten sonra başlangıçtan bitişe kadar yaşanan deneyimi anlatmak için kullanılır.

Zor bir deneyim, kötü bir deneyimle aynı şey değildir: Psikedelik maddelerde yaşanan “kötü trip” fenomeninin bilhassa kötü olmadığı iddia edilir. Sıkça psikedelik madde kullanan kişiler, öğrendikleri en önemli şeylerin genellikle kötü deneyimlerden sonra geldiğini söylemektedir (Erowid).

Kullanacağnız maddeyi bilin.

Öncelikle herhangi bir madde kullanmadan önce maddenin kaynağının araştırılması gerektiği inancındayım. Yurt dışında ve internette bunlar ile ilgili test-kitleri satılmaktadır ve bazı festivaller ücret talep etmeden kullanacağınız maddelerin saflığını ve gerçekten içeriğinde neler olduğuna inceler.

Kulağa önemsiz veya garip mi geldi?

Aldığınız maddenin içinde ya olmaması gereken bir şey varsa?

Uyuşturucu kaynaklı ölümlerin çoğu bu tarz bilinçsiz madde kullanımı sonucunda gerçekleşir (yakında bununla ilgili bir yazı da paylaşacağız).

Eğer LSD kullanacaksanız ve test-kit vs ile uğraşmak istemiyorsan şu öneriyi dikkate al.

“Gerçek LSD’nin herhangi bir tadı yoktur, fakat NBOM-e gibi LSD’yi taklit etmek için yaratılan maddeler dilde acı, ekşi bir tat bırakırlar. Bir çok kullanıcı bu tadı pil tadına benzetmiştir (Errowid).”

Eğer kullandığınız maddenin ne olduğunu bilmiyorsanız size neyin yardımcı olacağınızı bilmeniz de güçleşir.

Tripsitter (Trip dadısı)

Trip dadısı özellikle ilk birkaç kez için çok yararlı olabilir. Yiyecek ya da su gibi bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olabilirler, zor anlarınızda veya sadece beklenmedik bir şey olmadığından emin olmak istiyorsanız sizinle konuşabilirler.

Rahat bir alan yaratın.

Bu rahat bir alan yaratma hem içsel, hem de dışsal olarak düşünülebilir. Güzel bir duş alın ve yaşayacağınız deneyime karşı kendinize hazırlayın. Sadece iyi yönlerine değil, yaşanacak olası kötü şeylere de hazır olun.

Psikedelik maddelerin amacı mutluluk yaratmak değildir.

Trip ortamınızın yabancı bir yer olmaması ve kendinizi güvende hissetmeniz çok önemlidir. Bulunduğunuz ortamın temiz ve bulunmaktan zevk alacağınız bir ortam olduğundan emin olun, temiz bir yer, kafanızda daha az gereksiz kaos yaratır. Maddeyi kullanmadan önce yanınıza bir şişe su ve sevdiğiniz bir-iki meyve alın (şeker, sihirli mantarın etkisini azaltır).

Bu durumu bir de şununla kıyaslayın:

“İşten veya okuldan çıktınız, arkadaşlarınızla daha önce hiç gitmediğiniz kalabalık bir mekana gittiniz ve ilk defa psikedelik madde kullandınız.”

Bunu takip eden deneyimin iyi olma ihtimali bence yukarıdaki senaryoya kıyasla çok daha az.

Benzodiazepin

Siz ya da bir arkadaşınız zor bir deneyim yaşıyorsanız ve durdurmak istediğinizde her zaman Valium gibi bir gevşetici almak gibi bir seçenek vardır. Benzodiazepin yaşanılan deneyimi durdurmaz ancak kişiyi sakinleştirir.

Benim tavsiyem benzodiazepin almamaktır, fakat bazı insanlar için ihtiyaç duyduklarında onları sakinleştirecek bir şeyler olduğunu bilmek bile rahatlatıcı bir etki yaratır. Benzodiazepin kullanımını önermememin sebebi daha önce de bahsettiğim üzere zorlu bir deneyimin kişiye katkıları olacağının düşünülmesidir.

Psikedelik maddeler ve benzodiazepinelerin birbirlerini kötü etkilemedikleri bilinse de, bu maddeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Meditasyon

Zor bir durumdayken yapacağınız en iyi şey nefesinize odaklanmak ve kendinizi deneyime teslim etmektir, bu deneyimin kalıcı bir durum olmadığını unutmayın. Bu deneyimi bir öğrenme anı olarak görün ve en iyi şekilde yararlanın.

Devam eden halüsinojen algı bozukluğu (DHAB) (Hallucinogen persisting perception disorder)

Psikedelik deneyimlerden sonra birçok kişi bir-iki saniyeden kısa  flashbacklar yaşadığını ve bunların rahatsız edici olmadığını söyler (errowid).

DHAB’de durum biraz farklıdır. Hastalığı kısaca anlatacak olursak, halüsinojenik maddelerin kullanılmasıyla ortaya çıkanları anımsatan, genellikle görsel rahatsızlıkların sürekli varlığı ile karakterize edilen bir bozukluktur. DHAB teşhisi için kişinin daha önce halüsinojen kullanılması gereklidir, ancak bu sebep başlı başına tanı için yeterli değildir.

California Üniversitesi Berkeley, halüsinojen madde kullanıcılarına internet üzerinden yaptıkları ankette, HPPD benzeri semptomların, katılımcıların% 4.1’inde (2.679’dan 107) oluştuğunu tespit etmiştir.

Bu bozukluğun henüz bir çözümü yok fakat ilaçlı tedavi ile istenmeyen semptomları kontrol altına almak mümkün.

Beden de sizin, karar da, olası istenmeyen bir durumda başınıza gelecekler de.

“Eğlencenin sorumluluğu olmaz” demeyin!

Engindüşünün.

Kaynakca

Errowid