Bir süredir sayfamıza sizden mesajlar gelmekte, bu hafta itibari ile beğendiğimiz gönderileri sizinle paylaşacağız. Aşağıda belirtilenlerin hiçbiri Engindüşün’e ait değildir, kişilerin kendi deneyim ve yorumlarıdır. Engindüşün sunulan her görüşe katılmamaktadır, fakat insanların kendi düşüncelerini ve deneyimlerini başkalarına zarar vermediği sürece özgürce ifade edebilmeleri taraftarıdır.

-0-

Merhaba, öncelikle sayfanızı ve ülkedeki gelişmeleri merakla takip ettiğimi söylemek istiyorum. Kendimden kısaca bahsedeyim. Ben 28 yaşında Kıbrıs’ta yaşayan ve büyük bir şirkette işleyen yüksek lisans sahibi bir kadınım ve size esrar kullanmamın psikolojim üstündeki etkisinden bahsedeceğim.

Antidepresan almak birkaç yıl önce seçtiğim bir şeydi çünkü ilaç ve terapi benim durumumdaki –depresyon ve kaygı bozukluğu- insanlarda ise yarıyor diye duymuştum. Ama bir turlu Xanax gibi haplara güvenmek istemedim, bu yüzden başka çareler araştırmaya başladım. Esrarın sahip olduğu birçok faydayı da öğrenmem bu şekilde gerçekleşti. Aslında üniversite yıllarımda esrar kullanmıştım, daha sonraları bir daha kullanmadım. Beni daha endişeli ve rahatsız etmeye başlamıştı, ben de durdum.

28 yaşıma geldiğimde aniden endişe ve korku dolu bir insana dönüşmüştüm. Her gün daha da kötüye gidiyordum. Neyse ki günümüzde her insan endişeli, bu yüzden tavsiye bulmak kolay oldu; terapi ve antidepresanlar.

New York’ta üniversite lisansim için bulunduğum yillarda, yüksek lisans öğrencileri, iki tür çiçekle kapıma gelirler: sativa ve indica. Farklarını bana açıklarlardı, bir tür esrar eğitimi almak gibiydi. Esrar, insanların en çok tavsiye ettiği şeydi ve dolayısıyla çekiciydi. Korkmuştum, o yıllarda bana yaptığı etkiyi tekrar ederse diye. Rahatlatıcı olan indica, bulunduğum durumdan kurtulabilmem için en iyi seçenek olarak gözüküyordu. Yaptığım araştırmalardan sonra esrar hakkındaki bilgim üniversite yıllarımdaki bilgimin çok üstündeydi. Hem depresyona hem de kaygıya nasıl yardımcı olabileceğini görmek için yaptığım araştırma miktarı geniş.

Öğrendiklerim işte burada: En önemli şey, içine dalmak değil, sadece ayak parmağını sokmak ve suyun nasıl hissettirdiğini görmek. Bir nefes alırdım, sonra rahatladım. Bir sonraki gece, iki nefes aldım. Çok yavaş ilerledim. Yeni bir ilaç kullanmaya başladığımda, benim için işe yarayan doğru miktarı bulmak istediğim zamanlarda yaptığım gibi. Tek amacım aklımı ve sinirlerimi rahatlatmaktı.

İlk başlarda yalnız olmak benim için önemliydi. Esrar kullandıktan sonra insanların yanında garip davranmaktan korkuyordum. Daha rahat hissetmeye başladıktan sonra, yakın olduğum ve yanlarındayken son derece rahat hissettiğim insanlarla birlikte kullanmaya başladım. Böylece esrar kullanımının sosyal kaygıma da yardımcı olabildiğini gördüm. Aklımı pozitif düşüncelerle doldururdum. Sürekli esrarın faydaları hakkında okuyordum.

Ürün seçeneğine sahip, kurumsal yerlere gidip rahatsızlığıma iyi gelen esrarı satın almayı hayal ediyordum. Bana şu an endişe veren tek şey bana iyi gelen bir bitkiyi temin ederken yaptığım yasadışı alışveriş. Temin ettiğim bitki hakkında bilgi bile alamıyorum. Okuduğum makalelerle yetinmek zorundayım.

Kendimi kullandığım madde konusunda daha çok eğitmek istiyorum ama bu güvenli değil. Vücudumuza koyduğumuz her şeyde olduğu gibi, satın aldığım bitki hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Kullandığım maddenin “temiz esrar” olduğundan emin olmak istiyorum. Kullandığım bitkinin böcek ilaçlarından yoksun, tamamen organik olduğundan emin olmak istiyorum. Bu konuda benimle benzeri deneyimler yasayan başkalarıyla konuşurken, hep aynı şeyleri duyuyorum…

Zamanla, esrar ve ben iyi bir ikili olduk. Yavaş yavaş esrar kullanmanın her türlü yeni ve eğlenceli yollarını araştırıyorum. Kaygı sorunlarımla ilgili bana yardımcı olurken, bir taratanda sabah sporuma daha fazla odaklanmamı sağlıyor. Sabah kahvelerimde birkaç damla CBD yağı beni rahatlatıp, güne hazırlıyor.

Bu iyi şeylerin hepsini kendimi esrar konusunda daha çok eğiterek başarıyorum, tüm limitli imkanlara ve içerisinde bulunduğum güvensiz ortama rağmen. Umut ediyorum ki bu yazımdan sonra benimle ayni kaderi paylasan insanlar, bir adim öne çıkarak konuşurlar, benzeri deneyimlerini paylaşırlar. Esrarı tedavi amaçlı istiyorsanız, neden ve nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için zaman ayırın, sonra kendi planınızı bulun.

Sağlıklı ve mutlu kalın.

 

​​