KKeneviri cigara/joint olarak tüttürmenin zararı var mı?

Yaklaşık son 6 aydır Londra’da maddenin kötüye kullanımı/bağımlılık servislerinde çalışmaktayım. Bu hafta başımdan geçen bir konuşmayı size anlatıp, hızlıca yazıya girişeceğim.

58 yaşındaki, eski eroin bağımlısı, yeni metadon kullanıcısı bir danışanım bana doktorunun akciğer kanserinden şüphelendiğini söyledi. Olay hakkında biraz konuşunca herhangi bir tedavi istemediğini, sadece kenevir içerek idare etmek istediğini söyledi.

Kişinin bilişsel kapasitesi yerinde olduğu için bunun zekice bir fikir olduğundan bahsetmekle kalmayıp, doktoruyla derhal iletişime geçmesi konusunda uyardım ve kenevir kullanımında zarar azaltma konusunda bilinçlendirdim.

Bilinçlendirmenin bir etkisi olarak ben de her gün bazı konularda daha da bilinçleniyorum.

Bu anekdottan sonra yazının konusuna geleyim.

Keneviri cigara/joint olarak tüttürmenin zararı var mı?

EVET

Konu kenevir olduğu zaman küçük detaylar genellikle gözden kaçar.  

Keneviri –belki tütünle, belki tütünsüz- kağıda sarıp, yakarak içmek belki de hem en eski, hem de en popüler kenevir tüketme yöntemlerinden biridir.

Peki, bu yöntemler hakkında neler biliyoruz?

Az önce de dediğim gibi kenevirin yasal durumundan dolayı birçok küçük detay gözden kaçmaktadır.

Bu konuda doktorların tecrübelerinden yola çıkılan görüşlerinden yararlanacağız.

Doktorlar keneviri tütünle birlikte yakarak içmenin ciğerlere ve solunum yollarına sigara gibi etki ettiği konusunda hemfikir.

Tütünsüz olarak tüttürülen kenevir için ise görüş ayrılığı var, fakat yine de yakarak içilen madde ne olursa olsun faydası olmayacağı ise birçok uzmanın ortak görüşü…

Eee geriye ne kaldı?

Yakmak yerine, buharlaştırmayı ele alalım.

Geçtiğimiz altı yılda gelişip, son iki senedir zirvesini yaşayan buharlaştırıcı ya da halk arasındaki ismiyle vaporizer/mini shisha ve diğer isimlerden bahsediyorum.

Bu teknoloji, kenevir için özel olarak geliştirilen buharlaştırıcılara da el attı.

Basitçe anlatacak olursak; bu cihazlar, keneviri yakmak yerine, fırındaymış gibi keneviri belli derecede pişirip çıkan kenevirin solunmasına izin veriyor.

Tabii ki bu teknoloji ve cihazlar kendi içlerinde inanılmaz bir çeşitliliğe sahip ama ben size neden buharlaştırıcı kullanmanız gerektiğini danışanıma anlattığım şekilde anlatayım. ffffff


Daha Sağlıklı: Yazının başında da belirttiğim üzere, buharlaştırıcı kenevir tüketimi için muhtemelen en ciğer dostu yöntemdir.

Tıp uzmanları, saf ve temiz bir buhar ürettiği için buharın solunmasını tavsiye ediyor. Kenevirin içindeki psikoaktif maddeler 160-260 derece ısılarda solunabilir, fakat keneviri yaktığınızda bu şansı kaçırıyorsunuz.

Buharlaştırıcılar da tam burada devreye girip kişiye istediği derecede kenevir tüketme şansı tanıyor.

Duman ve buhar arasındaki bir başka önemli fark?

Potansiyel olarak toksik bileşikler.

2001 yılında yapılan bir çalışmada, kenevir buharlaştırıcısına geçmenin, kenevir dumanında bulunan toksik ve potansiyel olarak kanserojen bileşiklerin oluşumunu ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir.

Çalışmada, buharlaştırıcı kenevir ürününü 185°C sıcaklığa kadar ısıtmıştır.

Esrar ve kanser arasındaki korelasyona itiraz edilmesine rağmen, bilinen ve olası kanserojenler özellikle tütün kullanımından ve karbondioksit solunumundan dolayı serbest bırakılır – keneviri neyle yaktığınızın bile önemi varmış, ben de yeni öğrendim – Meraklısı “hemp wick”e göz atsın. 0

Arttırılmış Etki: Kullanıcıların belirttiği başka bir avantaj ise, etkilerin yakılarak içilen kenevirden çok daha hızlı hissedilmesidir.

Bunun sebebi buharın akciğerler yoluyla kan dolaşımınıza doğrudan bir atış göndermesidir.

Bu özellikle; acı, endişe, stres veya bulantı gibi tıbbi şikâyetleri olan kişiler için önem teşkil etmektedir.

Buharlaştırıcılar da buharın dolaşacağı bir filtreleme sistemi bulunmadığından “etkinin” daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde hissedildiği söyleniyor.

Bütçe Dostu: Truth On Pot’un açıklamasında “California NORML ve MAPS tarafından yürütülen ortak bir çalışma, buharlaştırıcıların mevcut THC’nin yüzde 46’sını buhara dönüştürebildiğini tespit ederken, ortalama bir kenevir cigarası THC’nin yüzde 25’inden daha azını dumana dönüştürdü.

California NORML: http://www.canorml.org/healthfacts/Second-Study-Shows-Vaporizers-Drastically-Reduce-Toxins-in-Marijuana-Smoke

MAPS araştırması https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02791072.2013.805976#.UngRHvnNW8U

Bu, aynı değerde sigara içen esrardan elde ettiğinizden 40 $ değerinde esrar tüketmekten neredeyse iki kat fazla elde ettiğiniz anlamına gelir.

Bununla ilişkili olarak kullanıcıların buharlaştırmayla kıyaslanınca daha çok kenevir sardığı gözlendi. 

Psikoaktif İlaçlar Dergisi’nde yayınlanan son araştırmada, kenevir tüketiminde en etkili yöntem – sigara, yemeklik ve çaydan – daha düşük bir doz gerektirdiği için buharlaştırma yöntemi olduğunu belirtmiştir.

Hepsine ek olarak, buharı uçan keneviri saklayıp, buharı uçmamış kenevirle birlikte pişirip kenevir tereyağı elde edebilirsiniz.

Bu tereyağını da kek, çay kahve vb yenilebilir kenevir ürünleri için kullanabilirsiniz.

Farklı tatlar: Farklı kenevir tatlarının farklı sıcaklıklara maruz kaldıklarında ortaya çıktığını biliyor muydunuz?

Kenevir bitkisi, eşsiz aromasını terpen adı verilen moleküllerden alır.

Terpenler, bitki reçinelerinde bulunan doğal aroma kimyasallarıdır ve ayrıca farklı kenevir çeşitlerinin sizi nasıl hissettirdiğini de etkilerler.

Farklı terpenler farklı kaynama noktalarına sahiptir.

Bu, düşük sıcaklıklara ısıtıldığında, bazı tatların ve aromaların, yüksek sıcaklıklara ısıtıldığındakinden daha fazla ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Buharlaştırıcıdaki sıcaklığın ayarlanması,kenevir tüketimi deneyiminde ince ayar yapmanızı izin verir.

Biber aromasına sahip olan ve karabiberde de bulunan beta-caryophyllene gibi bazı terpenler 246 ° F (118 ° C) sıcaklıkta salınabilirken, lavanta kokulu linalol gibi diğer terpenler, daha yüksek bir ısıya tolerans gösterebilir.

Sigara içmekten farklı olarak, buhar, çiçeğiniz veya yağınızdan çeşitli lezzet ve kokuları deneyimlemenize izin verebilir.

Özete veya sonsöze gerek var mı?

Engindüşünün.