Uyarı: Blog ve bu makalenin yazarı, madde kullanımını önermemektedir. Fakat, madde kullanmaya niyeti olan kişilerin olabildiğince az zarar görmesi için bu makaleyi kaleme almıştır.

Bu yazıda,kimyasal madde kullanmaya niyetli kötü çocuk arkadaşınızla festivalde bıraktığımız yerden devam ediyoruz.

Belirteç Test Kitleri

Festivalde bir yerlerden gidip hassas bir terazi buluyorsunuz, şans sizden yana, ve kullanacağınız maddenin miktarından eminsiniz. Peki arkadaşınız elinde tuttuğu tozun,hapın,tabın kendine söylenen madde olduğunu, maddeyi kullanmadan nasıl anlayabilir?

Birkaç ölümle ilişkilendirin 25I-NBOMe, satıcılar ve kullanıcılar tarafından kolayca LSD zannedilebilir.

Bu makalenin yazarına göre, test edilmemiş ekstazi hapları en tehlikeli uyuşturucu maddelerden biridir.  

Psikoaktif maddeleri satın alırken, sahip oldukları kimyasalın ne olduğu kesin olarak bilinmelidir, çünkü madde söylenenden çok farklı olabilir. Eczacılık sektörü size Panadol diyerek Majezik satmaz. Unutmamak gerekir ki maddeyi temin ettiğiniz insanlar nadiren bilim adamlarıdırlar. Bu durumda, bilinmeyen bir maddenin kullanılması potansiyel olarak olumsuz bir deneyim, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Marquis, Mecke, Mandelin veya Ehrlich reaktif testlerine yatırım yapmak, kimyasalları bir laboratuvara göndermeye gerek kalmadan ev ortamında test etme imkanı sağlayacaktır. Bu testler 20$ civarında olmakta -bulamıyorsanız mesaj atın- ve kişi, sahip olduğu kimyasalların içeriğini doğrulamak için internette sunulan verilerle sonuçlarını karşılaştırabilir ve araştırabilir.   https://dancesafe.org/testing-kit-instructions/ adresinde bulunan ve aşağıdaki Infographics’de görüntülenen bu test kitlerinin nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı talimatlar bulunmaktadır

Uyarı: Belirteç testleri sadece belirli bir maddenin varlığını belirleyebilir, aktif maddenin miktarını veya saflığını değil! Bunlar için üretilmiş ayrı testler mevcuttur.

Tehlikeli Kombinasyonlar

Farz edin ki arkadaşınız kullandığı maddeyi test etti, ve gerçekten elindeki madde kendine söylenen madde çıktı. Maddeyi kullandı, gece vakit ilerledikçe sizin içtiğiniz biraya gözünü dikti. “Ben de bira istiyorum, acaba bira içsem bana bişey olur mu?” diye soruyor.

Her ne kadar birçok madde grubu kendi içinde makul ölçüde güvenli olsa da, son derece tehlikeli veya ölümcül olabilecek birçok kombinasyon da mevcuttur. Birden fazla psikoaktif madde bir araya getirilecekse bu önceden düşünülmeli ve olası fiziksel zarar, hastaneye yatma veya ölümden kaçınmak isteniyorsa, kombinasyonun güvenliğini belirlemek için yeterli bağımsız araştırma yapılmalıdır.

Birçok reçeteli ilaç, yaygın olarak kullanılan rekreasyonel maddelerle olumsuz etkileşime girmektedir. Madde ile ilişkili ölümlerin en yaygın nedeni depresanların (opiatlar, benzodiazepinler veya alkol gibi) diğer depresanlar ile kombinasyonu soucu oluşan solunum depresyonudur.

Aşşağıdaki tablo, ortak kombinasyonların güvenliğini belirlemek için hızlı bir referans aracı olarak kullanılabilecek yararlı bir grafiktir.

Daha fazla bilgi için lütfen TripSit.me adresindeki orijinal içerik oluşturucularını ziyaret edin.

Etkiler

Arkadaşınız birasını da içti, halen daha hayatta. Herşey tamam gidiyor. Fakat  aniden size dönüp, “yaklaşık iki saattir kendimi çok mutlu hissediyorum. Bu normal mi? Bu daha ne kadar devam edecek? Daha fazla gülmek istemiyorum” diyor, arkadaşınız çok tedirgin görünüyor ama bir tarafdan da gülmeye ve dans etmeye devam ediyor.

Maddelerin veya maddelerin kombinasyonunun indüklenebileceği süreyi, farmakolojiyi, öznel etkileri ve potansiyel yan etkileri önceden bilmek önemlidir. Madde kullanımı ile ilgili olarak psikoaktif madde indeksi (psychoactive substance index) gibi eğitim ve referans için kullanılacak birçok çevrimiçi kaynak bulunmaktadır. Düşünebileceğiniz herhangi bir maddenin etkileri hakkında daha fazla araştırma için www.Erowid.org, en.Wikipedia.org ve Google.com’un bir kombinasyonu kullanabilirsiniz Ayrıca, PsychonautWiki’de veya İnternet’in diğer kısımlarında bulunan ilgili anekdot trip raporlarının okunması da yardımcı olabilir
-veya bize ulaşın. Seve seve yardımcı oluruz 🙂 İlacın kesin etkilerini önceden bilen varsa, o zaman sizi ne beklediğine dair bilgilendirebilir. Bu, beklenmedik durumların önlenmesiyle büyük bir yüzdelikli olumsuz bir deneyimin şansını önemli ölçüde azaltan bir şeydir.

Toparlanma Pozisyonu

Iki gün süren festival boyunca arkadaşınız durmaksızın dans etti, artık festivalin bitmesine yakın arkadaşınız kenara kustu ve sonra bayıldı. Bu durumda ne yapardınız?

Toparlanma Pozisyonu (Recovery Position) Prosedürü:

1. Kişi yerde arkası üzerinde yatılı iken yanına diz çökün.

2. Size en yakın kolu vücutlarına dik açıda olacak şekilde ve eli yukarı ve kafalarının yönünde olacak şekilde koyun.

3. Diğer elini kafalarının yan tarafının altına, ellin arka tarafının yanağına değecek şekilde altına koyun 4. Size en uzak dizi dik bir açıya getirin.

5. Kişiyi eğri dizinden hafifçe çekerek yan tarafına çevirin.

6. Bu pozisyonda, üst kol başı destekliyor ve alt kol ise kişinin yuvarlanmasını engelliyor olmalı.

7. Daha sonra kişinin başını yavaşça geriye doğru eğerek ve çenesini kaldırarak hava yolunu açın

8. Hiçbir şeyin hava yollarını engellemediğinden emin olun ve kişinin durumunu izlemeye devam edin. Nefes almaya devam ettiklerinden ve hayati tehdit oluşturan solunum depresyonuna girmediklerinden emin olun.

Bağımlılık

Festivalin ilk günü bitti, fakat arkadaşınızın elindeki madde tam olarak bitmedi, maddeyi az biraz öğrenen arkadaşınız gofa gelip (cesaretlenip) sabahtan itibaren madde kullanmaya başladı. Bir an panik içinde size dönüp “ya bağımlı olursam?” diye sordu.

Kişi bir maddeyi sorumlu bir şekilde kullanmak istiyorsa, kullandıkları sıklık yakından takip edilmelidir. Birçok uyarıcı ve depresan son derece fiziksel ve / veya psikolojik olarak bağımlılık yapabilir. Bu maddelerin herhangi birinin düzenli olarak kullanılması dikkatlice araştırılmalıdır.

Klasik psikedeliklerin çoğu fiziksel olarak zararsızdırlar, bunun nedeni haftada bir-iki defadan fazla kullanılmasını engelleyen dahil bir toleransa sahip olsalar da, bu tüm halüsinojenler için geçerli değildir. Buna ek olarak halüsinojen maddelerin etkisinde yapılan davranışar, maddenin kendisiniden daha çok tehlike teşkil etmektedir.

Disosyatifler, deliriantlar ve bazı psikedelikler, kullanımdan önce tek tek araştırılması gereken potansiyel olumsuz sağlık etkileri ile birlikte gelebilir. Herhangi bir halüsinojen, aşırı miktarda kullanılması halinde kişinin psikolojik sağlığı ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Olumsuz yönler, olumlu yönlerden daha ağır basmaya başladığı takdirde kişi madde kullanımına devam ediyorsa, madde kullanımının bir bağımlılık haline geldiğini aklınızdan çıkarmayın.

Madde kullanım sıklığı ile bağımlılık aynı şey değildir.Engindüşünün…