Uyarı: Blog ve bu makalenin yazarı, madde kullanımını önermemektedir. Fakat, madde kullanmaya niyeti olan kişilerin olabildiğince az zarar görmesi için bu makaleyi kaleme almıştır.

Zarar azaltma (veya sorumlu madde kullanımı) madde kullanımında
olumsuz etkilerini en aza indirecek ve bazı maddelerin faydasını en üst düzeye çıkaracak ilke ve pratikleri ifade eder. Bu yaklaşım, psikoaktif madde kullanımının, zarar, bağımlılık ve ölüm olasılığını doğuran, doğası gereği riskli bir aktivite olduğunun kabulünden kaynaklanır. Bu nedenle, madde kullanımından kaçınmanın dışında yapılacak en iyi şey, maddenin olası zararlarını azaltmak için uygun önlemleri almaktır.

Gelişmiş ülkelerde öğrenciler 6 defa neden madde kullanmamaları gerektiğine dair ders alırken 4 defa madde kullanırlarsa zararları nasıl minimize edebilecekleriyle ilgili ders de almaktadır.

Maalesef ülkemizde bu yok.

O yüzden, kolları sıvadık.

Herkesin hayatında “kötü çocuk” bir arkadaşı olmuştur. Farz edin ki bu arkadaşınız ile uyuşturucu maddelerle dolu bir müzik festivaline gittiniz. Siz madde kullanmıyorsunuz, arkadaşınız da kullanmıyor. Fakat arkadaşınız festival ortamda gaza gelip madde kullanmaya karar verdi. Festivale arkadaşınızla birlikte gittiniz ve festivalde yalnız başınıza takılmak istemiyorsunuz. Aynı şekilde, festivali bir hastahane odasında harcamak veya arkadaşınıza zarar gelmesini de istemiyorsunuz.

Bu sadece senaryolardan biri. Hani siz madde kullanmazsınız ama gelin kimyasal madde kullanacak arkadaşınızın başına gelebilecek zararları azaltmanın yollarını inceleyelim.

Hazırsanız başlıyorum.

Dozaj

Arkadaşınız bir süreliğine kayboldu ve geri döndüğünde, elinde küçük bir paket dolusu bişeyler var. Size bakıp “herhalde etkisini göstermesi için hepsini almam gerekiyor?” diye soruyor.

Eğlence amaçlı (Rekreasyonel) madde kullanımı bağlamında kullanılacak dozu anlamak ve dikkat etmek hayati önem taşır. Herhangi bir maddeyi yüksek dozda almak; aşırı endişe, rahatsız edici yan etkiler, hastaneye yatma veya (nadiren) ölüm gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Dozun çok düşük tutulması ise rahatsız edici ve sinirli hissettirebilir; Bu, kısa bir zaman dilimi içinde birden fazla kez  dikkatsizce veya yanlışlıkla aşırı doz alma gibi sorumsuz davranışları teşvik edebilir.

Dozaj Seçimi

Arkadaşınız halen daha dozaj konusunda kararsız

Kişiler bilmedikleri veya rahatsız oacakları dozajlardan kaçınmalıdır.

Deneyimsiz bir kullanıcı, her zaman düşük dozajlarla başlamalı ve küçük artışlarlarla ulaşmak istediği miktara erişmelidir. Bu, her bir ayrı deneyimle dozajı biraz arttırmak ve ileriye doğru büyük ve düzensiz sıçramaları önlemek suretiyle yapılmalıdır. Bu, kazara olumsuz deneyim yaşama riskini en aza indirir; Herkesin kendi kişisel toleransı, nörofizyolojisi, vücut ağırlığı, metabolizması ve kişisel duyarlılığı gibi faktörlere bağlı olarak her maddeye farklı tepki gösterdiğini hatırlamak önemlidir. Göz önüne alınması gereken diğer bir faktör ise madde grupları arasında farklılık gösteren madde saflığıdır. Herhangi bir madde için uygun dozaj hakkında bilgi için, PsychonautWiki, Erowid, Tripsit, Wikipedia ve Google gibi kaynakların bir kombinasyonu kullanılarak araştırma yapılmalıdır.

Göz Kararı Yanılgısı.

Arkadaşınız internetten araştırmasını yaptı, maddeyi az az tüketeceğini biliyor, fakat dozaja karar vermeye çalışıyor. “Herhalde göz kararı madeni para boyutunda tüketsem sıkıntı olmaz” diye size soruyor.

Yukarıdaki resim herşeyi açıklıyor sanırım, kullanılacak maddenin ağırlığının göz kararı kaba bir tahminde bulunması son derece yanlış ve güvenilir olmayan bir yöntem. Görsel olarak 10 mg ile 30 mg arasında çok fazla bir farklılık olmadığı için, bir maddenin çok fazla alınmasına yol açabilir. Son derece düşük dozlara sahip (10mg altında) maddeleri göz kararı kullanarak ayırmak özellikle tehlikelidir.

Miligram tartısı

Arkadaşınızı kullanacağı maddeyi göz kararı ölçmemesi gerektiğine ikna ediyorsunuz, “eeee nasıl kullanacağım?” diye soruyor.

Toz formunda kimyasal madde satın alırken, güvenli ve tavsiye edilen bir dozajın alındığından emin olmak için güvenilir ve doğru bir dijital miligram ölçeğine yatırım yapılması birçok kurum ve kuruluş tarafından şiddetle tavsiye edilir. En doğru ölçümleri elde etmek için, ölçek titreşimlerden, rüzgardan ve mıknatıs çekimlerden uzak, tamamen düz bir zeminde  Düşük piller de tartının doğruluğunu etkileyebilir, bu nedenle ara sıra piller değiştirilerek de kullanılmalıdır. Kullanıcılar ideal olarak 0,001 g okunabilirliğe sahip bir ölçek seçmelidir. 0.005 gram okunabilirliğe (5 mg) sahip bir ölçek kullanıldığında, ağırlık her iki yönde de 5 mg azalır, yani bir maddenin 20 mg’ı ölçülürse, sonuç 15-25 mg arasında olacaktır.

Psychonautwiki’ye göre 1000 $ ‘ın altındaki tartılar, en az 50 mg’ın altındaki dozları doğru bir şekilde tartmaz ve 10-15 mg’ın altında yanlış sonuçlar verebilir. Güçlü maddeleri ölçmek için lütfen volumetrik sıvı dozlama yöntemini kullanın. Bu yöntem aşırı ağır ve nadir maddeleri kullanmak için yapılır. Kısaca anlatacak olursak bu yöntemde madde şırıngada sulandırılır ve şırınganın üstündeki çizgilerle ölçülür ve alınacak madde sünger kağıdın veya kesmeşekere damlatılarak kullanılır. http://volume.tripsit.me/ sitesinde  konsantrasyon ve yanı sıra ihtiyaç duyulan ilaç ve çözücü miktarı hesaplanabilir.

Yasal uyarı: KKTC’de hassas terazi bulundurmak, üstünüzde yasadışı madde bulunduğu takdirde sizi satıcı konumuna sokacaktır.

Alerji testi

Arkadaşınız tavsiyelerinizden sonra kullanacağı dozaja karar verdi, fakat maddeye nasıl reaksiyon vereceğini bilmiyor ve bu yüzden gergin. Çünkü daha önce tekila içtiğinde bütün geceyi tuvalette kusarak geçirmişti.

Bazı insanlar, özellikle sağlık sorunları olanlar, bazı maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunlar aşırı duyarlılık, rahatsız edici fiziksel veya bilişsel etkiler gibi olumsuz reaksiyonlar olabilirler. Bunu önlemenin en iyi yolu, “alerji testi” olarak adlandırılan basit bir yöntemi gerçekleştirmektir. Bu yöntem, kullanılacak dozun küçük bir miktarını (1 / 10’u ila 1 / 5’ü) dile veya damağa sürüp beklenmedik bir reaksiyon olup olmayacağını gözlemlemek için birkaç saat beklemektir.

Arakdaşınız dozaja karar verdi ve alerji testini yaptı. Sırada maddeyi kullanmak var. Bir sonraki yazıda madde kullanıldıktan sonra kötü gidebilecek durumlara ve uygulanması gereken müdahale yöntemlerine değineceğim.

Bilinçsiz madde kullanımı, sürüş dersi almadan araba sürmeye benzer.