Datura bitkisi hakkında duyduğum şehir efsaneleri vardı, fakat bana gönderilen bir e-mail sonrası konuyu daha etraflıca araştırmaya karar verdim. Bana gönderilen e-mail:

“Merhabalar kardeşim,

Blogunda belirttiğin bilgiler için teşekkürler. Datura bitkisi hakkında uzun zamandır bazı şeyler duyuyorum ve araştırmalarıma göre bu bitki yasal ve Kıbrıs’ta birçok yerde yetişebiliyor. Bu bitkinin halüsinojen özellikleri olduğunu ve bu durumu çok merak ediyorum. Tabi bunlar çok kaba bilgiler ve daha fazlasını edinemedim. Bu bilgilerin ne kadar doğru olup olmadığını bilemem, bakmak lazım. Senin bununla ilgili verebileceğin daha detaylı bilgiler var mı? Bu bitkiyi denemek istiyorum sence sorun olur mu?

Saygılar”

Datura hakkında okuduklarımdan sonra epey şaşırdım ve bu yasal bitkinin eğlence amaçlı tüketilmesini hiçbir şekilde önermiyorum. Bitki hakkında öğrendiklerimden bahsedeyim. Bu yazıda hem bitkinin etnobotanik bir özeti, hem eski kullanım alanları hem de tehlikelerine değineceğim.

Boru otu, Tatula, Datura, Eşek Hıyarı, Şeytan Elması, Şeytanın Nefesi veya Şeytan Otu (Atropa belladonna L.) Kuzey Anadolu dağlarının gölgeli orman açıklıklarında yetişmektedir. Patlıcangillerden olup kireçli topraklarda yetişen nahoş kokulu bir bitkidir. 100-150 cm yükseklikte, tüylü, otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri boru şeklinde ve esmerimsi mor renklidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir.

Datura güçlü bir delirium etkisine sahip çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Deliryum, kişide dikkat ve hafıza gibi bilişsel işlevler ile davranışlarda bozulma ile sonuçlanan, hızlı ve dalgalı seyirli bir nöropsikiyatrik tıbbi durumlardan biridir. Bu bitki skopolamin, hiyosiyamin ve atropin gibi tropan alkaloidleri içerir. Vice kanalında şeytanın nefesi olarak bilinen videoyu izleyen kişiler skopolamini daha önce duymuşlardır.
​​

Bitkinin bütün kısımları alkaloid içerir. Ancak en yüksek alkaloid içeriği olgun meyve ve yeşil yapraklarındadır. İçeriğinde bir çeşit zehirli olan “atropin” denen bir uyuşturucu madde vardır. Atropin tıpta çok değişik kullanım alanlarına sahiptir. Örneğin, göz dibinin muayenesinde, göz bebeğinin genişletilmesi için, ayrıca anesteziden önce üst solunum yollarında salgıların azaltılması için kullanılır. Ayrıca mide, bağırsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılan ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu bitkinin “güzel avrat otu” diye anılmasının sebebi ise rivayete göre eski zamanlarda kadınların gözlerine bu bitkiden elde edilen alkaloitleri damlatarak gözbebeklerini büyütmeleri ve bu şekilde güzel gözlere sahip olmalarıdır.

Güney Amerika’da Datura çok özel hastalıklar için kullanılmıştır. Şamanlar, başka hiçbir tedavi başarılı olmadığında bitkiyi kullanırlar. Bunun nedeni, bitkinin çok tehlikeli olabileceğidir ve hastanın sistemi belirli yollarla hazırlanmalıdır. Aksi halde bu şifalı bitki insanları öldürebilir. Peru’nun Amazon bölgesinde, Datura, şamanlığa giriş yapmak isteyen kişiler için beş ana bitkiden biridir ve genellikle çırak kabulü için kullanılan son “öğretici bitkidir”.

Boru otu; ağrı kesici, spazm giderici, ter, süt ve mide ifrazını azaltıcı etkilere sahip olsa da bütün bir bitki olarak zehirlidir. İnsan için zehirliliği yüksektir. Boru otunun içerdiği alkaloidler sebebiyle zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu zehirlenmelerin temel belirtileri hem halüsinasyon ve delüzyon hem de yüksek ateş, taşikardi ve antikolinerjik etkilerdir. Yüksek dozda ise  koma hali görülmektedir.

Bitkinin kullanılmasını desteklemediğim için nasıl kullanılacağından ve dozajlarından bahsetmeyeceğim. Fakat bu bitkinin etkisi doza bağlı olarak bir ile üç gün arası devam edebilir. Buna ilave olarak tolerans düşmeden bitkinin tekrar tüketilmesi durumunda kişi solunum sorunları yaşayıp hayatını kaybedebilir.

Diğer halüsinojenlere kıyasla, Datura’nın, MXE, ketamin, 2C-B ve LSD’ninkinden daha az bağımlılık yaratma potansiyeli olduğu bildirilmiştir. Bunun nedeni, bu maddeyi deneyen kişilerin büyük çoğunluğunun deneyimi tekrarlamak istememesidir. Datura’nın diğer halüsinojenlere kıyasla daha yüksek oranda psikoz ve deliryuma neden olduğu bildirilmiştir. İnternette madde suistimali ardından, psikotik deliryum, amnezi ve diğer ciddi sonuçları tanımlayan çok sayıda deneyim raporu bulunmaktadır. Bu raporların birçoğu ya hastaneye kaldırılmayla ya da ölümle sonuçlandığı görülmektedir.

Görüntü olarak kabak çiçeğine benzeyen boru çiçeklerinden dolma yapıp yiyen kadın halusinasyon ve bilinç kaybı yaşaması nedeniyle hastanelik oldu.

​​

“Detay’da yer alan habere göre, Boru çiçeklerini kabak çiçeği sanarak toplayıp dolma yapan talihsiz kadın, pişen boru çiçeklerini yedikten kısa bir süre sonra hastanelik oldu.

Yakın Doğu Hastanesi’ne kaldırılan kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Uzmanlar, Tatula, Datura, Eşek Hıyarı ve Şeytan Elması gibi adlarla da bilinen boru çiçeğinin, uyuşturucu etkisi olduğu ve zehirli olduğunu belirtiyor.”

 

Fiziksel etkileri

Uyarılma veya uyuşma

Vücut ağırlığı algısında değişimler

Spontane fiziksel hisler

Anormal kalp atışı

Kabızlık

Aşırı su kaybı

Solunumda zorluk (ölüme sebebiyet verebilir)

Baş dönmesi

Lezzet halüsinasyonları

Yüksek tansiyon

Artan vücut ısısı

Artan kalp atış hızı

Artan terleme

Motor kontrol kaybı

Kas krampları

Kas spazmları

Bulantı

Koku halüsinasyonları

Fiziksel yorgunluk

Huzursuz bacak sendromu

Nöbetler

Dokunsal halüsinasyonlar

Geçici erektil disfonksiyon

İdrara çıkamama

Göz bebeğinde büyüme

Bilişsel etkiler

Uyku hali

Uyanıklık

Artan libido

Bilişsel yorgunluk

Akıl karışıklığı

Sayıklama

Hayaller

Duyarsızlaşma

Depresyon

Gerçeklikten uzaklaşma

Hayal gücü

Duygu bastırma

Yaklaşan kıyamet duyguları

Odak bastırma

Bilgi işleme bastırma

Dil bastırma

Hafıza bastırma

Paranoya

Psikoz

Önerilenlik geliştirmesi

Zaman algısında bozulma

Düşüncelerde yavaşlama

Düşünce dağınıklığı

Halusinasyon durumları

Datura, aşağıda açıklanan kategorilere ayrılabilen delilik halüsinasyonlarını tetiklemede son derece etkilidir.

Dış Halüsinasyonlar

Diğer halüsinojen sınıflarına kıyasla bu etki, orta ila ağır dozlarda diğerlerinden daha sık görülür ve deneyimin en belirleyici özelliğidir. Bu halüsinasyonlar için en yaygın temalar, görünmeyen bir sigaradan içme hissi, orada olmayan insanlarla konuşmak, böcekler görmek ve kâbus gibi deneyimleri içerir.

İç Halüsinasyonlar

Diğer halüsinojen sınıflarına kıyasla, bu etki kısa süreli ve kendiliğinden orta dozlarda ortaya çıkmakta, ancak dozaj ile orantılı olarak meydana geldiği zaman süresi gittikçe uzamaktadır. Bu, inanılırlık, stil içinde etkileşimli, yeni deneyimlere eşit ve içerikte bellek tekrarları, kontrol edilebilirlik ve sağlam bir tarzda özerklik gibi farklılıkları ile kapsamlı olarak tanımlanabilir.

Çevresel bilgiyi yanlış yorumlama

Gölge insanlar

Anlatılamayan dehşet hissi

Nesne aktivasyonu

Sonraki etkiler

Kaygı

Parlaklık değişikliği

Bilişsel yorgunluk

Su kaybı

Deliryum

Depresyon

Motivasyon kaybı

Çevresel bilgiyi yanlış yorumlama

Göz bebeğinde büyüme

Uyuklama

Düşüncede yavaşlama

Görüş keskinliği kaybı

Listelenen etkilere şüphe ile yaklaşılmalıdır ve nadiren hepsi bir kerede meydana gelecektir, ancak daha ağır dozlar ihtimali arttırabildiği gibi tam bir etki alanı yaratma olasılığını da yükseltmektedir. Benzer şekilde, etkiler ve yan etkiler daha yüksek dozlarda daha olası hale gelir ve ciddi yaralanma veya ölüm içerebilir.

Yasallık durumu

Datura doğal olarak büyür ve dünyanın birçok yerinde yetiştirmek, satmak ve tüketmek yasaldır. Bununla birlikte, aşağıdaki ülkelerde yasal sıkıntıları vardır:

 

Avustralya: Datura en tehlikeli zehirler listesinde yer almaktadır.

Brezilya: Bulundurma ve satış yasadışıdır.

Birleşik Krallık: 26 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe giren Psikoaktif Madde Yasası kapsamında bu ilacı üretmek, tedarik etmek veya ithal etmek yasadışıdır.

 

 

Referanslar

http://www.uyusturucu.info.tr/boru_otu.asp

https://psychonautwiki.org/wiki/Datura