ABDli emekli Subay, Jonathan Lubecky, kafasına doğrulttuğu silahın tetiğini çekip hedefi ıskaladığında, nihayet yardım almaya karar verdi. Irak’taki hizmet de dahil olmak üzere, Ordu ve Deniz Kuvvetlerinde 12 yıl boyunca çalıştıktan sonra yaşadığı travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) sebebiyle beş defa intihar etmeye çalışmıştı.

Ruh sağlığı sorunları yaşayan birçok eski asker (gazi) gibi, Lubecky Gazi İşleri Bakanlığı’na (VA) gitti. Ancak burada sunulan tedavilerin hiçbiri onun için işe yaramadı. Sadece iki madde, Zoloft ve Paxil için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından TSSB tedavisi için onaylanmıştı, bu ilaçlar kadınlarda, erkeklerde olduğundan daha etkiliydi ve savaş temelli TSSB için işe yaramıyordu. Depresyonda olmasının yanı sıra, gazi, itfaiyeciler ve polis memurlarında kronik görünen, tedavi direncini arttırabilmek adına, TSSB için MDMA destekli psikoterapinin deneysel çalışmasında gönüllü olarak yer aldı.

Bu çalışma, kar amacı gütmeyen araştırma ve eğitim platformu, Multidisipliner Psikedelik Araştırma Birliği (MPAB/MAPS) tarafından desteklenmiş ve tamamen özel bağışlarla finanse edilmiştir. MPAB 1986 yılında, travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) ve diğer psikiyatrik hastalıkların tedavisi için psikedelik maddeler ve kenevir üzerine araştırma amacı ile kurulmuştur.

​Yasa dışı uyuşturucularla ilgili damgalamadan dolayı – MDMA, uyuşturucu madde olan ekstazi haplarının içerdiği maddedir, ancak haplar genellikle saf değildir.- MAPS, araştırma için Savunma Bakanlığından hibe alamamıştır.

Emekli Askerler İdaresi ve Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, Gazi İşleri Bakanlığından aylık 17 milyar dolarlık tahmini bir maliyetle aylık TSSB ödemeleri alan 868.000’den fazla gazi vardır.

Çalışma tarafından test edilen tedavi, bir ay boyunca yaklaşık üçer gün süren MDMA uygulamalarını ve üç buçuk aylık süreçte 12 seanslık psikoterapiyi içeriyordu.

Lubecky, MDMA destekli psikoterapi ile tedavi gördükten sonra, TSSB’den, Senatör Rand Paul’un 2016 başkanlık birincil kampanyası için Ulusal Gaziler Direktörü olduğu vakte kadar iyileşmeyi başardı.

Lubecky’nin iyileşmesi olağandışı değildir.

Blogumuzda daha önce PTSB (TSSB) sonrasında MDMA kullanımının psikoterapötik özelliklerinden ve yapılan çalışmalardan bahsetmiştik. 26 gazi, itfaiyeci ve polis memurunun üçte ikisinin, ikinci MDMA seansından bir ay sonra, TSSB tanısı koyulamadığını ve belirtilerinin zaman içinde azalma gösterdiği belirtilmiştir.

Büyük ilaç firmaları, TSSB’yi tedavi etmek için optimize edilmiş bir ilacı sıfırdan oluşturmaya çalışsa, bu ilaç  MDMA olurdu.  Merck adlı firma, 1912’de MDMA’yı icat etti, ancak o zamanlar ne yarattıklarına dair hiçbir fikirleri yoktu. Merck, 1927’de ve yine 1959’da hayvanlar üzerinde MDMA’yı test etti ancak araştırma, MDMA’nın terapötik potansiyeli hakkında hiçbir ipucu vermedi. MDMA artık MPAB’nin (MAPS) kar amacı gütmeyen ilaç geliştirme çabalarının bir başka nedeni olan patent kısıtlamalarının dışındadır.

TSSB, kişinin beynini değiştirir, korkunun işlendiği amigdaladaki faaliyeti arttırır ve rasyonel karar vermenin gerçekleştiği prefrontal kortekste aktiviteyi azaltır. MDMA amigdalada gerçekleşen bu durumu tersine çevirir ve prefrontal kortekste aktiviteyi arttırır. MDMA ayrıca, bağlanma, ilişkilendirme ve sevgi ile ilişkili prolaktin ve oksitosin hormonlarının salınmasını uyarır, hasta ve terapist arasındaki terapötik etkileşimi kolaylaştırır ve psikoterapinin etkinliğini artırır. Ayrıca MDMA, nörotransmitterlerin serotonin, dopamin ve norepinefrin salınımını stimüle ederek ilacın psikoterapiyi geliştirmesine yardımcı olan karmaşık bir etki senfonisi yaratır.

Kurum ayrıca, dört farklı türde kenevirin (THC, CBD, THC / CBD kombinasyonu ve bir plasebo) günlük kullanımı ilgili araştırmalara sponsorluk yapıyor  Kronik, tedaviye dirençli TSSB olan 76 gazinin katılacağı bu çalışmanın, gerekli tüm onayları alması yedi yıl sürdü, Colorado Eyaletinden MPAB’ye 2.15 milyon dolarlık bir hibe finanse edildi ve kayıtlar yaklaşık %75 oranında tamamlandı. MDMA destekli psikoterapinin aksine, TSSB tedavisi için, kenevir genellikle belirtileri kontrol etmek adına günlük olarak kişi tarafından uygulanır, aylarca hatta yıllarca kullanılır, belirtiler genellikle kullanımın sona ermesinden sonra tekrar kendisini gösterir. Kenevirin birçok gazi tarafından TSSB’ye yardımcı olduğu rapor edildi, ancak MPAB’nin çalışması şimdiye kadar yapılan ilk çift-kör ve plasebo kontrollü çalışmadır.

ABD ve küresel uyuşturucu madde yasağı, onlarca yılı aşkın bir süredir, birinci liste “uyuşturucu maddelerin” iyileştirici özelliklerine yönelik tıbbi araştırmaları geciktirmiştir. Şimdi bu araştırmanın nihayetinde gerçekleştirildiğini görüyoruz, muazzam acıların ve birçok intiharın bu onlarca yıl öncesinden önlenebileceğini öğreniyoruz. Psikedelik maddelerin ve kenevirin tıbbi kullanımının yaygınlaştırılması ve uyuşturucu kullanımını azaltmaya yönelik halk sağlığı yaklaşımlarıyla, yasaklama ve cezalandırmanın yerine geçmesi uzun zaman almaktadır.

Yasaklama sonrası bir dünyada, sonunda bunu anlayacağız.

​​Times’da yayınlanan yazının orijinali için