Geçmişte kenevir kullandığını söyleyen İrlanda Sağlık Bakanı, kenevirin yasallaştırılmasına sıcak baktığını belirtti.

İrlanda Sağlık Bakanı geçmişte esrar kullandığını ve yasallaşması konusuna açık olduğunu ifade etti.

Donnelly, Hot Press dergisine verdiği röportajda esrar denediğini ve hatta bunu yasal hale getirme fikrine de açık olduğunu belirtmişti.

Başka bir uyuşturucuyu deneyip denemediği sorulduğunda, Bakan Donnelly, “Yıllar önce denemiştim ama konuyla ilgili vereceğim tüm detay bu” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu röportajda kokain kullanıp kullanmadığına ilişkin ise kaçamak cevaplar verdi.

İrlanda’nın yeni Sağlık Bakanı, başka hiçbir siyasi görevde bulunmadığı için bazı siyasi yorumcular için sürpriz bir atamaydı. Devlet tarihinin en büyük sağlık krizinde, 20 milyar Euro’yu aşan bir yıllık bütçeyi yönetme sorumluluğunu üstlenecek.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü de Donnelly’nin 2017’de verdiği röpotajın arkasında durarak, Irish Sunday Mirror’a şunları söyledi: “Verilen röportaj halen daha geçerliliğini koruyor.”

Donnelly’nin ilgili röportajında öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

“Küçük miktarlardaki esrarların dekriminalize edilmesinin (suç olmaktan çıkarmak) bir yolunu bulmak istiyorum.

“KİMSEYE ZARARI YOKSA, YASAL BAĞLAMDA BİR SAKINCASI OLMAMALI”

Yetişkin bir kişi eğer kendi bitkisini yetiştirip içmek istiyor ve bunu yaparken de kimseye bir zararı dokunmuyorsa, bunun bir sakıncası yoktur ve buna izin verilmelidir.

Bununla birlikte, az miktarlarda esrar kullanmanın daha uzun vadeli zihinsel sağlık sorunlarına yol açıp-açmadığını gösteren tıbbi araştırmalara önem verilmesi gerekir.

Burada pek de istemeyeceğimiz ‘Uyuşturucu turizmi’ –Amsterdam’da olduğu gibi- konusunun da akıllıca yürütülmesi gerekiyor. 

Diğer uyuşturucu türleriyle ilgili sorulan sorulara da Donnelly şu şekilde yanıt verdi:

“Konuyla ilgili görüşlerim karışık. Başkasına zarar vermeyen bir şey yapıyorsanız, bunun için sizi yargılamada devletin meşru bir rolü olduğunu görmek zordur… Yani durum biraz karmaşık…

Ama gençlerin barlarda kokain kullanıp kavgalara karıştığını ve bu gibi davranışlarla insanları korkuttuğunu görüyorsunuz… Burada daha ciddi bir bağımlılıktan ve hayatların mahvolmasından bahsediyoruz…”