Subutex, Suboxil, Roj, Hydrocodone, OxyContin, Metadon, vs. bu ilaçların ismini daha önce duydunuz mu?

Uygulama yılı 1970’lere dayanan bir bağımlılık tedavisi: “Opoid değiştirme tedavisi”

İlk kullanılan çeşit metodan olmak üzere bu maddeler 1970’lerin başından beri bağımlılık tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Bu konuya girmeden once kısaca opiat ve opioidleri açıklamalıyım. Basitce
Opiatlar afyon gibi bitkilerden elde edilen maddelerdir, kodein, eroin ve morfin ünlü opiatlardan bazılarıdır. Bir zamanlar “opioidler” sadece sentetik opiatlara verilen bir isimdi (opiatleri taklit etmek için geliştirilen maddeler). Şimdi Opioid terimi, doğal, sentetik ve yarı sentetik dahil olmak üzere tüm opiat ailesi için kullanılmaktadır.

Harvard Sağlık Yayınları’na göre, 2009’da eroin bağımlılığı ile mücadele eden 100.000’i aşkın kişi düzenli olarak opioid (afyon) değiştirme terapisi görmüş. Bu yöntem, ikame (substitution) terapisi olarak da bilinmektedir. Eroin bağımlılığından mustarip bireyin arzularını etkin bir şekilde yönetmesini ve belirtilerini başka bir opioid desteği ile hafifletmesini amaçlayan bu terapi, tıbbi gözetim ve psikoterapi eşliğinde kullanıldığında güvenli ve etkili bir tedavi olarak görülmektedir.

UCLA Eştanı Programına göre, metadon, kişilerin eroin veya reçeteli ağrı kesiciler gibi diğer afyon türlerinin etkisini önleyen tam bir afyon agonisti (tetikleyici) olarak bilinir.

Madde Bağımlılığı Tedavisinde Opioid Kullanımının Amacı

Sonuçta, metadon tedavisini seçen kişinin amacı daha normal bir hayata dönmektir. Tıbbi gözetim altında metadon almaya başladıklarında, madde bağımlılığı tedavisi, mesleki danışmanlık ve eğitim yardımından yararlanabiliyorlar. Daha sağlıklı hissetmeye başladıklarında, sosyal hizmet kuruluşlarına kendi kendilerini yönlendirebilirler, böylece bir anda madde kullanımını bırakmadan toparlanabilirler. Harvard Tıp Fakültesine göre, bir metadon bakım programına kabul edilen kişilerin yaklaşık yüzde 25’i zaman zaman metadon kullanmayarak, tercih ettikleri takdirde metadondan uzaklaşabiliyormuş. Diğer yüzde 25’lik kısım bir miktar metadon kullanmaya devam ederken, kalanlar ise metadon kullanmayı bırakacak ve başka bir maddeye yönelecek.

Sentetik Opioidler Nasıl Çalışır?

Kişi, eroine bağımlı hale geldiğinde, maddeyi arzular, böylece eroin kullanımının ölümcül sonuçları olduğunu bilseler bile, maddeden uzak kalamaz. Çoğu zaman, eroin bağımlılığı ile mücadele eden kişiler, tamamen iyileşme yolunda birden fazla kez bağımlılığa geri dönme yolunu seçme girişiminde bulunabilirler. Tabii ki bu da tedavide büyük sıkıntılar yaratmaktadır.

Farmakoloji sağ olsun, bazı durumlarda, bu insanların bağımlılıklarının ilk evresine dönmesine engel olabiliyoruz. Metadon, uzun süre etkili afyon olarak çalıştığından, beyindeki eroin ve reçeteli ağrı kesicilerin yaptığı gibi aynı opioid reseptörlerini doldurur. Sonuç olarak, kişi, bağımlılıktan kurtulma programının bir parçası olarak metadon alırken, eroin için özlem veya eroin yoksunluğu ile ilgili yoksunluk belirtileri yaşamaz. Bu, tedavi görenlerin tedaviye tam olarak odaklanmalarını, sürekli olarak istekli olmaları ve bağımlılığın tekrar nüksetme dürtüsü olmadan iyileşme için güçlü bir temel oluşturmalarını sağlayabilir.

Uzun etkili bir opioid olan metadon, vücutta 56 saate kadar kalır.

Ne Tür Bir Tedavi Uygun Olur?

Metadon – veya başka bir opioid ikame ilacı – kullanıp kullanmama seçimi, kişi ve denetleyici doktor arasında anlaşılması gereken kişisel bir karardır. Bağımlılık tedavisindeki birey, öncelikle bir değerlendirmeden geçer. Bu değerlendirme sırasında, kişi ile konuşulduktan sonra muayene edilir ve tedavi ekibi bu kişi için en uygun tedavi planını tasarlar.

Metadon tedavisi bazı kişiler için doğru olabilir ve bu tespit durum bazında yapılmalıdır. Fakat keyif amaçlı madde deneyimi olmayan kişilerin opioid türü maddelere karşı bağımlılık geliştirmesinin daha kolay olduğu da gözlenmiştir.

Düşününce opioidler reçete ile alınabilecek eroin değil mi?

Peki, siz opioid değiştirme tedavisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?