Daha önce bağımlılığı olan bir tanıdığınıza veya aile üyenize nasıl yaklaşmanız gerektiğine dair bir yazı yazmıştık. Yazdığımız yazının gördüğü ilgiden sonra bana “kenevirden kötü etkilenen birine nasıl yaklaşmalıyız?” şeklinde sorular geldi. Bu yazıda, bu soruyu olabildiğince geniş bir çerçevede değerlendirmeye çalışacağım.

Kenevirden kötü etkilenme durumu (bayılma, panik atak, kusma, geçici kenevir psikozu vs.) gerçekten korkunç bir deneyimdir ve bu deneyimi yaşayan kişiye yardım etmeye çalışan kimseler için böyle bir sahne korkutucu olabilir. Kenevir diğer maddelere göre daha tehlikesiz görünse de, nadiren, kişiyi veya kenevire karşı hassas olan grupları kötü etkileyebilir. Kötü etkilenmenin sebebi her zaman kenevir olmayabilir, bazı durumlarda kenevir, önceden gerçekleşmeye başlamış bir durumu da tetikleyebilir. Yemekten zehirlenmişsinizdir, kenevir tükettikten sonra kusmaya başlarsınız ve benzeri durumlar buna örnek gösterilebilir.

Yapılabilecek bazı şeyler:

  • Kişinin yanında bulunun, onu yalnız bırakmayın.

Hasta olduğunuzda yalnız kalmak sadece korkutucu değil aynı zamanda inanılmaz derecede tehlikelidir. Konu maddelere geldiği zaman -özellikle kenevir dışındaki maddeler-  yanlış gidebilecek pek çok şey vardır, bu durumdaki kişinin yalnız kalmaması hayatidir.

  • Güvenli bir yerde olduğunuzdan emin olun.

Bu insanların kendilerini güvende hissedecekleri bir yere götürülmesi önemlidir.  Kalabalıklardan, yüksek sesli müzikten ya da gürültülerden ve aşırı parlak ışıklardan uzak olmalıdır, bu gibi etkenlere maruz kalan kişinin halüsinasyon görmesi ve panik atak geçirmesi yüksek bir ihtimaldir.

  • Gözlemleyin.

Kişiye farkettirmeden nefes alış-veriş şeklini ve genel halini gözlemleyin. Asıl tehlikeler, kusma esnasındadır, sonrasında kişinin uygun şekilde nefes aldığından emin olunmalıdır.

  • Güven verin.

Böyle bir deneyimi yaşayan kişi için yaşadığı durum genellikle çok korkutucudur. Çoğu insan önemli bir sorun yaşanmadan normal eski haline dönecektir ancak olay esnasında, deneyimi yaşayan kişi böyle hissetmeyecektir. Kişiye güvende olduğunu, hissettiklerinin sebebinin kenevir olduğunu ve bu durumların geçici olduğunu hatırlatın. Panik atak geçiriyorlarsa ve nefes almakta zorlanıyorlarsa (hızlı ve düzensiz), karşısında ona örnek olacak şekilde(burundan içeri, ağızdan dışarıya) derin ve yavaş yavaş nefes alın ki o da düzenli nefes almaya ayak uydurabilsin.

  • Kişinin rahat olduğundan emin olun

Kişinin bulunduğu ortama veya daha önce tüketilen maddelere bağlı olarak gerçekleşebilecek bir sürü kötü durum söz konusudur. Örneklendirecek olursak, insanlar çok sarhoş olmaları durumunda alkol vücut sıcaklık düşüşüne ve muhtemelen hipotermiye neden olabilir. Bu yüzden özellikle dışarıdaysanız kişinin omuzlarına bir şey asın. Buna ilave olarak kişiyi boğmayacak şekilde bir ihtiyacı olup olmadığını sorun.

  • Kişiyi dik pozisyona getirin ve bu pozisyonda kaldığından emin olun.

Kişinin yatış pozisyonunda olması, sık mide bulantısı hissetmelerini durduracak tek şey gibi gelse de, bu konumda etkili bir şekilde izlenmeleri daha zordur ve kusma durumunda her zaman boğulma riski vardır.

  • İçecek verin.

Bazıları kenevirden kotu etkilenmenin kan şekeri düşüşünden kaynaklanabileceğini ve kişiye tatlı bir meyve suyu veya tatlı bir gıda vermenin yardımcı olabileceğine inanıyor. Hatta bazıları, içinde bir kaşık şekerle su içmelerini öneriyor. En azından kişiye açık bir su şişesi verip “kendini iyi hissettiğinde iç” diyerek kendi bedenlerini dinlemelerine bırakmak gerekiyor. Kişiyi fazla miktarda su içmeye zorlamak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaz ve ‘aşırı hidrasyon’a sebep olur ve bazı nadir aşırı durumlarda zarara neden olabilir.

*İngiltere’de MDMA ve aşırı su tüketiminden kaynaklanan yüzlerce ölüm de kayıtlara geçmiştir.*

  • Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda, yardım çağrısında bulunun.

Yardım seçenekleriniz, bulunduğunuz ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı ülkelerde sadece acil/ambulans servisi varken, bazı ülkelerde maddeler için ayrı servisler veya danışma hatları da bulunmaktadır. Kenevirden kötü hisseden kişilerin çoğunun tıbbi profesyoneller tarafından tedavi edilmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, bu deneyimden geçen birine bakmak, özellikle gençler için çok korkutucu olabilir. Durumla başa çıkamadığınızı veya hayati bir risk olduğunu hissettiğiniz anda, sorunu ayık, sorumlu bir yetişkine aktarırsınız.

  • Olay sonrasında da arkadaşınızın yanında olun.

Kişiyi eve götürmek veya güvendiğiniz birine teslim etmek son derece önemlidir, ancak ertesi gün onlara güven verici bir arama yapmak (hal hatır sormak, yaşanan şeylerin aslında utanç verici şeyler olmadığını belirtmek) her şeyi değiştirebilir. Bu, özellikle olay bir partide ya da toplantıda gerçekleştiyse, kişi için travmatik ve utanç verici bir deneyim olabilir. Hatta bazı zamanlarda kişinin tamamen toparlanması biraz vakit alabilir.

Son olarak unutmamak gerek ki, siz kişinin doktoru değil, arkadaşısınız ve verebileceğiniz desteğin sınırları bellidir. Kişinin sağlığı için sizi aşan noktaları doktorlara ve sağlık uzmanlarına bırakmalısınız. Hatırlanması gereken başka önemli bir detay ise, aynı veya benzer bir durumun tekrarlanabileceğidir. Arkadaşınızın bu olaydan ders çıkardığını veya en azından kendi durumunda olan birine nasıl yaklaşacağını bildiğinden emin olun.

Daha önce kenevir kullanımı sonrası fenalaşmış bir arkadaşınıza bu yazıyı göndererek başlayabilirsiniz.

Kenevirin sizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için sayfamızdaki diğer yazılara ve Instagram sayfamıza da göz atın. Sizin veya bir arkadaşınızın kenevirle ilgili bir sorunu olduğunu ve yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize ulaşın.

Engindüşünmeye devam…