Richard Branson, Virgin Media, Virgin Airlines vb. büyük şirketlerin sahibi ve yöneticisi, Braonson yakın zamanda uyuşturucu ile mücadele ile ilgili bir kitap yazdı. Aşşağıdaki yazı Branson’un Virgin internet sitesindeki söylemlerinin türkçeye çevrilmiş halidir.

Yıllar boyunca uyuşturucuya karşı açılan sözde savaşın sona ermesine, sayısız yaşam kaybına yol açan küresel ve ulusal uyuşturucu politikalarının büyük başarısızlığına, milyarlarca vergi israfına ve insanların gereksiz yere suçlu sayılmaya devam edilmesine -milyonlarca insan genellikle sadece kişisel kullanım için küçük miktarlarda yasadışı uyuşturucu bulundurmaktan suçlu bulunuyorlar- yardımcı olmayı kendime görev edindim.

Uyuşturucusuz bir dünya fikri; küresel uyuşturucu akışını durdurmak, arzını azaltmak ya da kayda değer bir şekilde talebi azaltmak anlamında başarısız olmuştur. Uyuşturucu maddeler halen daha etrafımızda. Çocuklarımız son 50 yıldır hayatlarının herhangi bir noktasında yasa dışı maddelere daha fazla erişebilmektedir.

Meksika ve Kolombiya’ya bakarak uyuşturucuya karşı açılan savaşın yararsızlığının, uyuşturucu kullanımının kendisinden daha fazla zayiat yaratan kısır bir şiddet döngüsü olduğunu anlamak için yeterli olacaktır. Yıllar geçtikçe, geniş çaplı, yasadışı bir uyuşturucu pazarının kontrolünü ele aldık- küresel tekstil ticaretine eşit büyüklükte-. Ama yine de bu ölümcül iş, her yıl 300 milyar dolardan fazla parayı değerlendiriyor, müdahaleden kaçabiliyor ve geri savaşma yeteneğine sahip. Hükümetlerin ne amaçladıkları aslında pek de önemli değil çünkü pek çoğu, tüm yönleriyle yasadışı uyuşturucu ticaretinin yenilenebilir bir kaynak olduğunu, neredeyse eşsiz bir büyüme potansiyeline sahip yenilenemez bir güç olduğunu anlamıyor gibi görünüyor.

Eğer uyuşturucuyla mücadelenin bir başarısızlık olduğunu biliyorsak alternatif ne olmalı? bir kelimeyle: düzenleme.

Bu hafta, Küresel Uyuşturucu Politikaları Komisyonu üyelerinden bazıları, yasadışı uyuşturucu pazarının kontrolünü ele geçirmek için uygulanabilir bir öneriyi tanıtmak için Mexico City’de toplandı. “Düzenleme: uyuşturucu maddelerin kontrolü”, yasa koyucuları yasa dışı uyuşturuculara yönelik yasal pazarları keşfetmeye teşvik ediyor. Bu zaten Uruguay, Kanada ve bir dizi ABD eyaletinde kenevir düzenlemesi ile ilgili olarak denenmiş bir şey. Bu fikir basittir: yasadışı bir pazarın ele alınamaması durumunda, üretim, dağıtım ve pazarlama konularında sıkı denetimlere sahip yasal bir düzenek oluşturuluyor- şeffaflık sunan ve insanların bilinçli seçimler yapmasına olanak tanıyan bir pazar; vergilendirilebilecek, zararları azaltmaya ve tedaviye yatırım yapabilecek bir pazar.   Hepsi bana mükemmel fikirler gibi geldi. Açık ve net olmak gerekirse: şimdiye kadar elde edilen kanıtlar, düzenlemenin uyuşturucuya özendirdiğini göstermiyor. Hepimiz uyuşturucu kullanımının risk taşıdığını biliyoruz, ancak düzenlemeyi destekleyenlerimiz, bu riskleri ılımlı bir biçimde azaltabileceğine inanıyor. Çocuklarımızın güvenliği için, uyuşturucu kullananların sağlığı için, toplumlarımızın refahı için daha iyi bir yol mümkün.