Amerika Birleşik Devletleri’nde son zamanlarda tedaviye dirençli depresyona karşı kullanılmak için sadece reçeteli kullanılacak yeni bir burun spreyi onaylandı.

İlacın adı Esketamine – evet içinde ketamine var.

Bu hızlı etkili burun spreyi, tedaviye dirençli depresyonu olan yetişkinlerde bir oral antidepresan ile birlikte kullanım için dizayn edilmiştir.

Meşhur Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ilaç esketamininin (Spravato) Johnson & Johnson şirketi Janssen Pharmaceuticals Inc.’e onayını vermiştir.

Geliştiricisine göre, bu madde majör depresif bozukluğu “tedavi etmek için on yıllardır ilk yeni etki mekanizmasını” kullanıyor.

Amaç, sağlık hizmeti sağlayıcılarının, en az iki antidepresan tedaviden fayda görmemiş ve hiç fayda görmemiş majör depresif bozukluğu olan kişilere burun spreyi vermesidir.

FDA ayrıca ilacın ancak sıkı bir dağıtım ve izleme sistemiyle sağlanabileceğini de söylüyor.

Muhtemelen Ingiltere’de Eroin bağımlılarına metadon/buprenorphine verilen sisteme benzer bir sistem kullanılacak. Yine potansiyel olarak tehlikeli olan bu maddeleri, eczacı denetiminde kullandırmak kesinlikle yapılabilecek en güvenli hareket.

Hızlı etki, farklı mekanizma

Nazal spreyin önemli b’r avantajı, hızlı etkili olması nedeniyle intihar düşünceleri yaşayanlara daha hızlı bir şekilde yardım edebilmesi olacaktır.

Geleneksel antidepresanlar farklı bir etki mekanizmasına sahiptir ve çalışmaya başlaması haftalar alabilir. Hızlı sprey ise deyim yerindeyse “fıs fıs, etki etki” şeklinde işlemektedir.

ABD’de 2017’de 1.4 milyon intihar girişimi ve intihar sonucu 47.173 ölüm olmuş bu arada.

Esketamin, FDA’nın 1970 yılında onayladığı bir ketamin şeklidir. Ketamin, her biri diğerinin ayna görüntüsü olan iki kimyasal şekle sahiptir. Esketamin bunlardan sadece birini, “S” formunu oluşturur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ketamini enjekte edilebilir, genel bir anestezik olarak kullanmak için “temel bir ilaç” olarak listelemektedir – anestezide kullanılan bir ilaçtan depresyone nasıl geldik diye düşünmeye devam edin.

Kullanıcı spreyi burun deliklerine fışkırtdıktan sonra, burun kanalları esketamini emdiğinde kan dolaşımına girecek ve Beyindeki N-metil-D-aspartat reseptörüne etki edecektir.

Tedarik ve kullanımda sıkı kısıtlamalar

Bununla birlikte, ciddi yan etki riski ve “ilacın kötüye kullanılması ve kötüye kullanılması potansiyeli” riski nedeniyle, FDA, kısıtlı mevcudiyetin ve ilacın sıkı bir şekilde monitor edileceğini açıkladı.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nde çalışan Dr. Tiffany Farchione, “Güvenlik endişeleri nedeniyle” diyor. sağlık kuruluşu hastayı izleyebilir. “

FDA, klinik deneme sonuçlarının gözden geçirilmesinin ve dış danışmanlarla istişarenin ardından onay verdi.Etiketteki kutulu bir uyarı, kullanıcıları ilacı almanın, sedasyon, ayrışma, dikkat ve yargılama problemleri, uyuşturucu kullanımının kötüye kullanılması, intihar düşünceleri ve intihar davranışı riski altında tutacağı konusunda uyarır.

Yazının başında yazdığım üzere insanlar, spreyleri sadece doktor muayenehanesinde veya sağlık tesisinde gözetim altında kullanabilirler.Sağlık hizmeti sağlayıcısının ayrıca, spreyi her kullanışından sonra insanları en az 2 saat izlemesi gerekecektir.İnsanlar spreyi eve götüremeyecekler ve 24 saat boyunca ağır makine kullanmayacaklarını veya ağır makine kullanmayacaklarını belirtmek için imza atmalılar.

Engindüşün yorumu: eğer bu maddeler benim ve diğer araştırmacıların inandığı kadar başarılıysa ve kullanıcılar uslu durursa, kontrolde rahatlamalar yaşanacak, eskeatmeine tıpkı metadon ve buprenorphine gibi evlere götürülebilecek. Ilerde keyfi amaçla kullanmak için bu maddenin bir analoğu bile dizayn edilebilir. Kim bilir J

Klinik çalışmalar

İlaç, 4 hafta ve bir tane daha olmak üzere üç kısa randomize çalışmada değerlendirildi. Uzun süren çalışmanın amacı “etkinin sürdürülmesini” test etmekti.

Her kısa deneme, Spravato’yu başlangıçta oral bir antidepresan başlatan ve deneme boyunca devam eden kişilerde plasebo spreyine karşı test etti.

Kısa denemelerden birinde, aktif ilacı kullananlar, plaseboyla karşılaştırıldığında, depresyon şiddetinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdi. Bazı durumlarda, iyileştirme 2 gün içinde yürürlüğe girdi.

Diğer iki kısa denemeden hiçbiri, semptom hafiflemenin etkinliği için gereken istatistiksel önem standardını karşılamamıştır.

Uzun süren denemede, stabil yanıtı olan veya remisyonu sabit kalan ve burun spreyi ve oral antidepresan ile devam eden insanlar, plaseboya nazaran nükseden önce istatistiksel olarak anlamlı bir uzun süre yaşadı.

Denemelerde gözlemlenen takımların en yaygın yanları baş dönmesi, ayrışma, sedasyon, baş dönmesi, bulantı, kusma, kaygı, uyuşukluk, hassasiyet, düşük kan basıncı ve zehirlenme hissidir.

Doktorlar ve araştırmacılar, ilacın onayı karışık görüşlerle onayladığı haberleri bekliyorlar.

Yakın tarihli bir STAT haberi, tereddütten şüpheciliğe kadar olan tepkileri anlatıyor.

Tereddütliler arasında, en sonunda, yeni bir mekanizmaya sahip yeni bir ilacın var olduğu gerçeğini memnuniyetle karşılayanlar var.

 Ancak şüpheciler, onaylamayı haklı çıkarmak için yeterli sayıda pozitif veri olup olmadığından emin değil.Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde bir psikiyatri profesörü olan Dr. Michael E. Thase, klinik denemeler için başlıca araştırma sorumlusu idi.

“Depresyonun etkisi, standart tedavilerden faydalanmayanlar için en büyük olan” diyor.

“Faz 3 klinik çalışmalarında, bu tedavinin tedaviye dirençli depresyonu olan hastalara sürekli iyileşme sağladığını gördük. “Michael E. Thase

Dr. Thase, ilaç şirketinden araştırma bursu aldı ve onlar için danışman olarak çalıştı.

Ne düşünüyorsunuz? Sizce eskatemine diğer maddelerin de regüle edilip, terapötik amaçlarla kullanılmasına öncülük edecek mi?