Bu yazı Profesör Dr. David Nutt’ın ISCD sayfasına verdiği demecin bir çevirisidir.

Ingiltere, Bournemouth’dan Gemma Moss adlı 31 yaşındaki üç çocuk annesi kısa bir süre önce uykusuna yardımcı olmak için bir kenevir cigaralığının yarısını içti ve sonra hiç uyanmadı. Bugün, Metro gazetesinin manşetinde “Kenevirin öldürebileceğine dair trajik kanıt” başlığı vardı. Belki de bu başlık, uyuşturucuyla ilgili bazı aile içi sohbetlere yol açabilir. Bu yazının amacı, medyaya bilimsel bir bakış açısının gerekli olduğu göstermeye çalışmaktır.

Bu üzücü öykü, en azından ebeveynleri, çocuklarıyla, uyuşturucular hakkında konuşmaya teşvik ederse, umarım makalelerde okuduğumuz bilgileri nasıl algılayıp nasıl değerlendireceğimizi tartışabilirler.

Yetersiz uyuşturucu eğitimi ve ihmal edilebilir kamusal bilgilerle, uyuşturucu hakkındaki ulusal anlatılarımız, Gemma Moss, Leah Betts ve Amy Winehouse gibi trajik hikâyelerin anlatılışı etrafında inşa edilmiştir. Her ne kadar bu olgular kısmen doğru olsa da, bu kalıplaşmış hikâyeler, uyuşturucuların kamusal anlayışına katkıda bulunan bilgilerden daha fazla önümüze çıkar. Bu olgular, devletin maddeler hakkında yaptığı bilgilendirmeleri desteklemek yerine bu “kamu spotu” tadında bilgileri zedeliyorlar.

Olaylar görünüşte ‘doğru’ olsa bile, bu hikâyeler yanlış aktarılır, çünkü gerçek isimler, yerler ve tarihler, uyuşturucuların temel ahlaki kötülüğü hakkında (yanıltıcı hikâyeler ile canlandırılır) yanıltıcı eski masallara, temel kırılganlıklara ve onlara pasif olarak düşmüş olanların (özellikle çekici genç kadınlar) masumiyeti.

Uyuşturucu madde türleri, insanlar ve bu hikâyelerdeki zararlar,  toplumdaki insanlara, bu maddelerin edeceği etkiyi temsil etmemektedir.

Patoloğun, Gemma Moss hakkında kesin olarak koymuş olduğu tespit olan, Gemma Moss’u öldüren kenevir konusunu anlayamıyorum, bir diğer yandan da onunla tamamen çelişmek istemiyorum. Herhangi bir miktar kenevir kullanmak, tıpkı tüm maddeler gibi, pek çok aktivite gibi, vücuda bazı stresler yükler. Kenevir genellikle kalbi biraz daha hızlı çalıştırır, oranını ve ritmini hafifçe etkiler. Moss, ani kardiyak ölüm riskini artıran depresyondan muzdaripti. Bu kenevirin neden olduğu ek küçük stresin, spor, seks, sauna ve tuvaletten daha da sık sık kaydedildiği gibi, bir milyonda bir kardiyak olayı tetiklemesi oldukça mantıklıdır.

Çoğu kişinin kenevir kullanmamaya dair birtakım nedenleri vardır, kullananların bir kısmı da nadiren kullanıyor olabilir. Bu kişiler kullanıcı oldukları için tutuklanabilir, bazı kişiler keneviri rahatlama yolu olarak gördüğü için maddeye bağlılık gösterebilir, öksürük nöbetleri yapabilir bünyede, kişi olaylara karşı net tavrını yitirebilir ya da daha kaygılı hissedebilir. Bunlar kenevir kullanıldığında olağan durumlardır. Daha da fazlası kenevir kullanımının kişiyi başarıya götüreceğine inanıp bu düşünceye bağımlı olabilirler. Başka maddelerde bu risk yokmuş gibi, ani kardiyak ölüm riski, kenevir kullanımının önlenmesi veya azaltılması için mantıklı nedenler listesinde yer almamaktadır.

Kenevirin bir bireyi öldürüp öldürmeyeceği sorusu, ilgili aile için önemli olabilir, ancak her bir maddenin yaralanma ve öldürme kapasitesi hakkındaki temel bilimsel, politik ve kişisel soruları araştırmak için yararlı değildir. Buna cevap vermek için, binlerce insandan, korkutucu olaylardan zararı ayırt edebilmek için fazlasıyla veriye ihtiyacınız var. Tesadüfe bakın ki; Metro’nun aynı baskısının 20. sayfasında yer alan üç satırlık metinde 151.000 kişilik bir araştırmanın çarpıcı örneğini veren alkol üzerine yeni bir araştırmaya yer verilmiş. 4 Rus erkeğinden birinin 55 yaşına varmadan önce öldüğünü, çoğunun ölüm nedeninin alkol olduğu tespit edilmiştir.

Yazının orjinali için