İşletmeleri çalışanlarla buluşturan lider bir şirketin CEO’su göre, kenevir işlerinin sayısı diğer alanlardaki işlerden daha hızlı büyüyor.

“ABD’de en hızlı büyüyen iş kategorisinin ne olduğunu biliyor musunuz?”

ZipRecruiter.com CEO’su Ian Siegel Forbes’e “Marijuana” diyor.

Yasal kenevir endüstrisi birkaç ana alana ayrılıyor: laboratuvar işleri, ziraat, perakendecilik (dispenser), kenevirle infüze edilen ürünler ve yardımcı hizmetler (yazılım geliştirme, işletme-iş satışları vb.). Teknik açıdan, tatlılar, pizzalar ve hatta gurme yiyecekler gibi infüze edilmiş ürünler üzerinde çalışan laboratuvarlar, ürün geliştirme ve bitmiş ürünleri test etme konusunda yardımcı olabilecek bilim insanlarına ve teknisyenlere ihtiyaç duyarlar.

Siegel, ABD Haber ve Dünya Raporu konferansında, yasal kenevirin “yıl içinde iş ilanlarında %445’lik bir artış olduğunu” söyledi. Bunu farkı belirginleştirmek için, teknoloji pozisyonlarının yüzde 245 oranında büyümesini ve sağlık hizmetlerinin yüzde 70 oranında arttığını ekledi.

​​

Los Angeles,  En Çok Kenevir İşi Bulunan Bölge

Bu yılın başlarında iş ilanları üzerine yapılan bir ZipRecruiter analizine göre, kenevir işlerinin üst düzey metro alanı Los Angeles. L.A. eyaletteki tek parlak nokta değil. San Francisco, kenevir iş listesindeki # 2’de geliyor. San Jose # 8 ve Santa Barbara # 9’da.

ABD’nin kenevir endüstrisi Marijuana Business Factbook 2017’ye göre 165.000 ila 230.000 tam ve yarı zamanlı işçi çalıştırıyor. Marijuana Business Daily’ye göre, geçtiğimiz yıl, kenevir işlerinin sayısı ABD’deki diş hijyenistleri ve fırıncıların sayısını aştı. Yayın, geçtiğimiz Haziran ayında yabancı ot çalışanlarının kısa bir süre önce hem telemarketers hem de eczacılardan daha fazla olacağını tahmin etti

Siegel’e göre, kenevir işlerinin baş döndürücü büyümesi, eğitim sisteminin her zaman işgücü trendlerini öngöremeyeceğini gösteriyor. Mevcut olayların gösterdiği gibi, bu işgücü trendleri ile ilgili bile bir kolej derecesi bile alınabiliyor. Kenevir işlerine yönelik eğitim açısından, Kaliforniya’nın Oakland eyaletindeki Oaksterdam Üniversitesi var, ancak birçok kenevir işi, eski moda yoldan öğreniliyor.

 

.

 

 

 

​​