Uyuşturucu sorununu sorunu nasıl çözebilirsiniz?
Buna cevap vermenin en kolay yolu, “sorun” derken ne demek istediğimize bakmak ve her bir noktayı doğrudan ele almaktır.

İlk sorun: Uyuşturucu Kullanan Kişilerin Uğradığı Zarar

İster hayatında ilk defa uyuşturucu kullanacak birini etkileyecek aşırı güçlü bir ekstazi hapı olsun, isterse de yıllarca süren kronik eroin kullanımı olsun, uyuşturucu maddeler yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebiliyor. Yasaklama politikalarına sadık kalarak, uyuşturucu maddelerin kontrolsüz, yani tüketiciye ulaşmadan önce kalite kontrol veya test edilmesini engelliyoruz. Ayrıca, bu maddelerin yasa dışı olması insanların  kullanıcılar hakkındaki görüşlerini belirleyen faktör oluyor. Yani, bir şekilde damgalanıyorsunuz.

İkinci sorun: Uyuşturucu Kullanımına Bağlı Suç

Bu, bir sonraki paketlerini ödemeye çalışan çocuklar tarafından yürütülen küçük suçlardan, uyuşturucu satmaya zorlanan çocuklara, zincirin tepesindeki adamların maruz kaldığı aşırı şiddete ve devletteki yetkili kişileri sindirmeye kadar uzanıyor. Yasak, tüm uyuşturucu pazarını ve tüm ilişkili zenginlikleri doğrudan bu adamlara veriyor ve yasadışı bir pazarda büyük bir oyuncu olarak konumunuzu korumak için gerekli olan şiddeti teşvik ediyor. ABD’de alkol yasağı, alkolün üretim ve dağıtımını suç şebekelerine hediye etmişti; Daha sonra alkol yeniden yasallaştırıldığı zaman, cinayet ve soygun oranları hemen düşmüştü. Kriminalizasyon (suçlama) aynı zamanda sorunlu uyuşturucu kullanıcılarının küçük suçlar için bir mahkumiyet kararı alabilmeleri anlamına gelir; bu da tedavi programlarına yönlendirilmek yerine iş bulmayı zorlaştırır. Aynı şey, sırf madde tüketmek için düşük dozda paketler satan küçük satıcılar için de geçerli.

Üçüncü sorun: Para

Küresel olarak, bu uyuşturucu sorununa her yıl milyarlarca dolar harcanmaktadır ve vatandaşların alın teriyle kazandığı bu “vergicikler” uyuşturucuyla ilgili boş ve kazanılması mümkün olmayan bir savaşa heba edilmektedir. Bu sorunun cevabı o kadar basit ki, neredeyse söylenmesi gerekmiyor, ama yine de söyleyeceğim: Tüm bu parayı boş ve kazanılamaz bir savaşla harcamayı bırakın!

Sorunlu uyuşturucu kullanıcılarının, kullanımını kısıtlayan ve sağlık, eğitim ve altyapı gibi konulara yardımcı olabilecek tedavilere yönelik olarak bu milyarların bir kısmını yönlendirmek daha iyi olmaz mıydı? (Ücretleri sabitlenmiş uyuşturucu pazarından yapacağınız vergilerdeki milyarlar hesaba katılmıyor bile.)

Bunlar açıkça çok üst sıradaki noktalardır – “tüm uyuşturucuları yasallaştırma”, tüm uyuşturuculara aynı düzeyde erişim sağlanması anlamına gelmez – ve  tabii ki yasaklama yanlıları her birine karşı argümanlara sahip olacak. Bununla birlikte, hatırlatmak gerekir ki yasaklama yanlıları gösteriyi geçtiğimiz yüzyıl boyunca sürdürüyor ve sorun sadece daha da kötüleşiyor. Birleşik Krallık’ta, uyuşturucu ölümlerinin sayısı en yüksek olanı iken, ABD’de aşırı doz ölümleri artmaya devam ediyor, beş mahkumdan biri şiddet içermeyen uyuşturucu suçları için hapsedilmiştir.

Bu hafta, prestijli Britiish Medical Journal (BMJ) tüm uyuşturucuların yasallaştırılması, düzenlenmesi ve vergilendirilmesi lehine tartışılan uluslararası bir tıp uzmanları komisyonuna katıldı. Komisyondan sonra BMJ görüşünü “Yasadışı uyuşturucuların küresel ticareti 236 milyar sterlin değerinde, fakat bu para organize suçu ve insan sefaletini destekliyor. Bunun yerine neden kamu hizmetlerini finanse etmeye harcanmamalı?” şeklinde özetledi.

Tabii ki, söz konusu uyuşturucu maddeler olduğu zaman, uzman görüşünün hükümet politikası üzerinde çok az etkisi olduğu görülmektedir. Bu yüzden politikacılar, uzmanlık alanı ve mesleği olan insanlardan daha iyi bilmediklerinin farkına varıncaya kadar, bütün dünya artan ölümlere, yüksek hapsedilme oranlarına, boşa harcanan paraya ve çevreye daha fazla zarar vermeye alışsın.

Okuduklarınıza inanmıyor musunuz? E sizi yazının kaynağına yönlendirelim o zaman 🙂

Güzel yarınlar görmek ümidiyle.

Engindüşünün