Yüksek bilinç, kişinin, gerçekliğin doğasını daha iyi anladığı yüksek bir farkındalık ve algı halidir.

Uzakdoğu öğretilerinde ve felsefelerinde yüksek bilinçlilik, daha yüksek bir benliğin, doğaüstü bir gerçekliğin veya Tanrı’nın bilinci anlamına gelir.

Bu, “insanın hayvansal içgüdüleri aşabilen kısmı“dır.

Hayat, sadece doğru ya da yanlış yaptığınız için meydana gelen rastgele bir olaylar dizisi değildir. Tam aksine, tüm gün boyunca kendini açığa çıkararak, bilinçdışından daha yüksek bir bilinç durumuna adım atmanızı sağlayan akıllı bir gelişmedir.

Şimdi, yaşamı genellikle algıladığınızdan ne kadar farklı olduğunu hissetmek için bir dakikanızı ayırın: Onu, başınıza gelen bir şeyin kontrol edilmesi, düzeltilmesi ve değiştirilmesi gereken bir şey olarak düşünün. Bütün bu yarışı ve karmaşayı göz ardı ederek ona tamamen güvendiğinizi düşünün. Bu güven sayesinde ona tamamen açılabilir, olup bitene kulak verebilir ve aynı zamanda her anlamda gelişebilirsiniz.

 “Hayat, bilinçdışından yüksek bilince giden yolculuktur”

​​

Yüksek Bilinçliliğin Altı Seviyesi

1-     Hayat başınıza gelir.

2-     Hayat sizin sayenizde var olur.

3-     Hayat içinizde yaşanır.

4-     Hayat sizin için var olur.

5-     Hayat sizin aracılığınızla var olur.

6-     Hayat sizsiniz.

 

Yüksek Bilincin 1. Seviyesi: Hayat Başınıza Gelir

Hayatınızın büyük bir çoğunluğunu muhtemelen insanların çoğu gibi yaşamışsınızdır, hayatın başımıza geldiği hissine kapılıyorsunuz. Hayat çok okkalı bir kavramdır ve eğer kendinize karşı dürüstseniz, bir sonraki adımda ne olacağını asla bilemezsiniz. Bir sabah uyanıyorsun, kalbin hafif, mutlu ama ertesi gün huzursuzsun. Patronlar seni kovuyor, grip seni zayıflatıyor, sevdiğin insanlar seni reddediyor, her gün biraz daha yaşlısın ve ölüm hep köşede bekliyor.

Yüksek Bilincin 2. Seviyesi: Hayat Sizin Sayenizde Var Olur

Bu güçsüzlükle yaşamak çok rahatsız edici olduğunda, yaşamın sizin tarafınızdan gerçekleştiğine dair inançlarınız oluşmaya başlar. Hayata kurban olmak yerine, onu kontrol edebileceğinize inanırsınız. Bu bilinç seviyesinde büyük bir kişisel güç hissi olabilir.

Çünkü hepimiz biliyoruz ki

“Olayları oldukları gibi değil, olduğumuz gibi görüyoruz.” ve “Hayat rastgele bir dizi olay değildir. Oldukça zeki bir gelişmedir. ”

Yüksek Bilincin 3. Seviyesi: Hayat İçinizde Yaşanır

Sonunda, tüm tepki verdiğiniz ve kontrol etmeye çalıştıklarınızın, uzun süredir size kolaylık ve neşe getirmediğini görmeye başlarsınız. Hayatınızın kurbanı olmak ya da isteklerinizi belirli bir yoldan gerçekleştirmeye çalışmak zorunda kalmak yerine, sonsuz mücadele oyunu olan hayatın dinlenecek ve anlaşılacak bir şey olduğuna dair seziler almaya başlarsınız.​​

Yüksek Bilincin 4. Seviyesi: Hayat Bizim İçin Var Olur

Tepki vermek ve kontrol etmek yerine, neler olup bittiğini merak ettiğinizde, hayatın sizin için olduğu harika bir farkındalığa varırsınız. Hayatın, kontrol etmeniz gereken bir şey olmaktan ziyade, sıradan anlar olmadığını anlarsınız! Böylece daha yüksek bir bilince giden yolculuğa bir adım daha yaklaşırsınız.

Yüksek Bilincin 5. Seviyesi: Hayat Sizin Aracılığınızla Var Olur

Yüksek bilince yaklaştıkça hayatınızda “sıradan an” diye bir şey olmadığını ve yaşamın her an sizinle konuştuğunu görmenize yardımcı olduğunu fark edersiniz. Yaşadıklarınız hakkında merak ettiğiniz ve ona merhametli dikkatin ışığını veren, böylece hayatın ilerlemesine izin veren bir sonraki bilinç düzeyine ilerlersiniz.
Yüksek Bilincin 6. Seviyesi: Hayat Sizsiniz

Hayata katlanabildiğinizde, ona tepki vermekten ya da onu kontrol etmekten ziyade size doğru hareket etmesine izin verdiğinizde, Hayatın aslında kendiniz olduğunu gördüğünüz altıncı bilinç seviyesine daha fazla bakmaya başlarsınız. Bu sürecin sonunda Artık ayrı bir varlık olmadığınızı fark edersiniz. Bunun yerine, hayatın yaratıcı akışına tamamen geri dönersiniz, her şeyi anlarsınız –  her bir taş parçası, insan, bulut, molekül ve uğur böceği – sizsiniz. Hayat sizsiniz!