Daha önce ortaokul ve lise çağında uyuşturucu maddelere dair çağdaş bir eğitim programı verilmesinin öneminden bahsetmiştim. Bu yazıda Britanya’da birçok okul, gençlik merkezi ve rehabilitasyon servisinde verilen eğitimden bahsedeceğim.

Bu yazıda bulunan birçok sorunun cevabı daha önceki yazılarımızda mevcut olduğu için kendimizi tekrar etmemek adına sorulara cevap vermek yerine, sorulacak soruların yönetimi hakkında bilgiler vereceğim.

1) “Uyuşturucu Nedir?” Sorusunun bütün grup/sınıf tarafından tartışılması.

Tartışılması gereken noktalar: Sadece kimyasal maddeler mi uyuşturucudur? Yoksa bir maddenin uyuşturucu olması için yasadışı olması mı gereklidir? Eczanelerde satılanlar da uyuşturucu mudur? Yoksa kullanılan maddenin tıbbi bir özelliği olması o maddeyi uyuşturucu yapmaz mı?

2) “İnsanlar neden uyuşturucu madde kullanır?”

Verilen cevapları “merak”, “keyfi”, “problematik” ve “bağımlılık” başlıkları altında kategorilendirin ve bu başlıkların çok katı olmadığını ve zamanla bazı kişilerin başlıklar arası geçiş yapabileceğinden bahsedin. 

3) “En sık kullanılan uyuşturucu maddeler nelerdir?”

Verilen cevapları basitçe depresanlar ve uyarıcılar olarak ayırıp bu maddelerin psikolojik ve fizyolojik etkisinden bahsettikten sonra maddeleri kendi aralarında sıralayıp “opioid”, “yasal madde”, “psikedelik”, “tıbbi” ve benzeri etiketlerle ilişkilendirin.

4) 3. Sorudaki uyuşturucu maddelerin tehlikelerine göre sıralayıp, bu tehlikelerin nasıl azaltılabileceğinden ve madde kullanımı ile ilgili multi-faktöriyel (ruh sağlığı ve madde kullanımı, çoklu madde kullanımı, enjeksiyon kullanan kişiler için hijyen) gibi risklerden bahsedin.

 

5) “Bir maddenin kan akışına girmesinin kaç yolu vardır?”

Cevapları (Enjeksiyon, insüfle, burun solunumu, damlatma, yutma, içme) metoda bağlı olarak riskleri ve etkileriyle anlatılması. Kişilerin kan-beyin bariyerinin madde kullanımındaki önemini kavraması hedeflenmelidir.