Yapılan yeni bir araştırma, “geçiş maddesi” teorisinin kesinliğine şüpheyle yaklaşmamızı sağlıyor. Bu teori, kenevir kullanımının eroin veya kokain gibi daha sert maddelerin kullanılmasına yol açtığını iddia ediyor. Washington, Colorado, Alaska ve Oregon da dahil olmak üzere keyif amaçlı kenevir kullanımını yasallaştıran eyaletlerde sert maddelerin kullanımının artmadığı tespit edildi.

Veri analiz şirketi LiveStories tarafından yürütülen çalışmada, keyfi kenevir kulanımının yasallaştırılmasının ardından, kenevir kullanımının önemli ölçüde arttığı tespit edildi. Bu eyaletlerde, Maddenin Kötüye Kullanımı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi (SAMHSA) anket verilerine göre, 2011 ile 2016 arasında, esrar kullanımı yaklaşık yüzde beş oranında artmıştır.

LiveStories, kenevir kullanımın yasal olması durumlarında aşırı içki içme (Binge drinking) oranlarının kabaca ulusal ortalamayla aynı olduğu sonucuna ulaştı. Tütün kullanımının ise Amerika Birleşik Devletleri’nin geneline benzer bir şekilde azaldığı görülmektektedir.

Ankete katılan kişilerden bazıları kokain kullandıklarını belirtmişler. Yine de, Colorado’daki kokain kullanım oranları, ABD’de keneviri yasallaştıran ilk eyalet Washington’la birlikte ilk kez, 2011’de olduğundan daha düşüktü.

Daha önce 2014 JAMA Uluslararası Tıp raporu gibi diğer yüksek profilli bültenlerde de belirtildiği gibi, Opioid aşırı doz ölümleri, yasal eyaletlerde, ulusal ortalamayla karşılaştırıldığında, nispeten düşük kalmıştır.

Kısacası Kenevirin yasallaştığı bölgelerde kenevir kullanımı artarken kokain ve eroin kullanım oranları azalmıştır. LiveStories, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) alınan verilere baktıktan sonra sonuçlarına farklı kaynaklardan destek sağlamıştır.

LiveStories’in raporu ayrıca eğitim eğilimleriyle de ilgileniyor, kenevirin yasal olduğu eyaletlerde eğitimin daha istikrarlı ve öğrencilerin yüksek düzeyde okul kayıtlarına sahip olduğu tespit edilmiştir.

Colorado, lisans düzeyinde eğitim veren en yüksek ikinci bölge olma özelliğine de sahiptir. Colorado, ülke genelinde üniversite mezunu ve üniversite sonrası eğitime sahip oranlarında da en yüksek ikinci orana sahip eyalet olduğu gözlemlenmektedir.

“Geçiş uyuşturucusu” teorisi 1980’lerde popüler hale geldi ve bugün en yüksek hükümet düzeylerinde bile kenevir karşıtları tarafından kullanılmaya devam ediyor. LiveStories raporu kesin olmasa da, kenevirin yasal olduğu eyaletlerde daha tehlikeli uyuşturucularda bir artış göreceğine dair endişeler için “kanıt eksikliği” anlamına geliyor.

Sizce kenevir bir geçiş uyuşturucusu mudur? Bulgularla ilgili ne düşünüyorsunuz?