Onlarca yıl, John Boehner kenevirin herhangi bir alanda kullanımına karşı çıktı.

Ama Kongreden ayrıldığından beri bir hayli araştırma yapmış olacak ki, şu anda Boehner tıbbi kenevir tanıtımı yapan bir şirkete dâhil olmuş durumda.

Boehner artık “kenevirin işe yaradığına dair çok fazla kanıt var” görüşüne sahip.

Kendisiyle yapılan bir röportajda, ufak yaştaki hasta çocukların, tıbbi kenevir sayesinde iyileştiğine dair olayları çok fazla duymasının, onu, bu konuyu araştırma konusunda harekete geçiren hadise olduğunu söylüyor.

“Epilepsi hastası çocuklara baktığınız zaman, bu bitkinin psikotik olmayan kısmını alıyorlar ve sahip oldukları nöbet sayısını azaltıyorlar” diyor Boehner.

Boehner ayrıca orduya mensup erkek ve kadınlarla tıbbi esrar hakkında konuşmalar gerçekleştirdi.

“Kronik ağrı ya da Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) sahibi gazilerin bile, tıbbi kenevire erişebilmeleri gereklidir, çünkü onların tedavilerine gerçekten yardım ettiğine inanıyoruz” diye ekledi.

Boehner konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna inandığını, ancak üniversitelerin bu konuya yanaşmayacağını çünkü kenevirin birinci (en yüksek) seviye uyuşturucu olduğunu söyledi. Yani konu eyaletlere kalmış bir durumda.

“Tıbbi kenevirin oldukça yaygın olduğu eyaletlere baktığınızda, opioid kullanımı yüzde 25 azaldı.”

Boehner, eğlence amaçlı kullanım için bile, federal hükümetin yoldan çekilmesi gerektiğini, artık kenevirin birinci seviye uyuşturucu olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmadığını söyledi.

“Eğer devletler bunu yapmak istediğine karar verirse, bu onlara kalmış, ama ben devletlerin neyi yapıp yapmayacağı konusunda herhangi bir görüşü savunmayacağım.”

“Bu açıkça onlara kalmış.”

​​

Yazının orjinali için l buraya tıklayınız.